Ongelma tai haaste, johon toimintamalli vastaa
Monilla työikäisillä ja ikääntyneillä henkilöillä sekä heidän läheisillään on tarve saada luotettavaa tietoa mielenterveydestä, päihteistä, nikotiinituotteista, rahapelaamisesta ja lähisuhdeväkivallasta sekä saatavilla olevista tuki-, hoito- ja auttamispalveluista. Samalla ammattilaiset ja muut työssään aikuisia ja ikääntyneitä kohtaavat toimijat tarvitsevat helposti käytettäviä työvälineitä puheeksioton, tiedon välittämisen ja palveluohjauksen tueksi.
Haasteena on, että tieto erilaisista palveluista ja tukimuodoista on usein hajallaan, jolloin asiakkaiden voi olla vaikea löytää tarvitsemaansa apua oikeaan aikaan. Myös ammattilaisilla voi olla haasteita pysyä ajan tasalla alueellisista ja valtakunnallisista palveluista sekä ottaa vaikeita aiheita puheeksi asiakaskohtaamisissa.
Toimintamalli vastaa tähän haasteeseen tarjoamalla teemakohtaisia esitteitä, jotka kokoavat yhteen keskeisen tiedon, omahoito-ohjeet sekä alueellisten ja valtakunnallisten tuki-, hoito- ja auttamispalveluiden yhteystiedot. Esitteet tukevat varhaista tunnistamista, lisäävät asiakkaiden tietoisuutta saatavilla olevasta avusta ja helpottavat ammattilaisten tekemää palveluohjausta. Tavoitteena on vahvistaa hyvinvointia, edistää avun hakemista matalalla kynnyksellä ja varmistaa, että asiakkaat ohjautuvat oikea-aikaisesti tarvitsemiensa palveluiden piiriin.
Toimintamallin kohderyhmä ja sen tarpeet
Toimintamallin ensisijaisena kohderyhmänä ovat sosiaali-, terveys- ja hyvinvointialan ammattilaiset sekä työterveyshuollon henkilöstö, jotka kohtaavat työssään henkilöitä, joilla voi olla mielenterveyteen, päihteiden käyttöön, nikotiinituotteiden käyttöön, digi- ja rahapelaamiseen tai lähisuhdeväkivaltaan liittyviä huolia.
Materiaalisarja kehitettiin ammattilaisten tarpeesta. Pohjanmaan hyvinvointialueella toteutettujen kyselyjen perusteella ammattilaiset kokivat, ettei heillä aina ollut riittävästi tietoa siitä, mihin asiakkaita tulisi ohjata silloin, kun kyseessä on riskikäyttö, haitallinen käyttö tai riippuvuus. Lisäksi erityisesti terveystarkastuksia ja kotikäyntejä tekevät työntekijät toivoivat mukaansa konkreettista materiaalia, jonka voi antaa/jättää asiakkaalle keskustelun tueksi.
Esitteet tarjoavat helposti saavutettavaa tietoa sekä alueellisista, paikallisista ja valtakunnallisista tuki- ja hoitopalveluista. Ne tukevat palveluohjausta, helpottavat avun hakemista ja vahvistavat asiakkaiden mahdollisuuksia löytää tarvitsemansa tuki.
Välillisenä kohderyhmänä ovat työikäiset henkilöt ja heidän läheisensä. Materiaalia on tarkoitus hyödyntää hyvinvointialueen vastaanotoilla, työterveyshuollossa, kotikäynneillä, kuntien eri toiminnoissa, esim. kirjastoissa sekä seurakuntien diakoniatyössä, jotta tieto avun mahdollisuuksista tavoittaa mahdollisimman laajasti työikäisiä henkilöitä ja heidän läheisiään.
Toimintamallille asetetut tavoitteet
Toimintamallin tavoitteena on parantaa työikäisten henkilöiden ja heidän läheistensä mahdollisuuksia saada tietoa, tukea ja ohjausta mielenterveyteen, päihteiden käyttöön, nikotiinituotteiden käyttöön, digi- ja rahapelaamiseen sekä lähisuhdeväkivaltaan liittyvissä tilanteissa.
Tavoitteena on tarjota ammattilaisille helposti käytettävä ja ajantasainen työväline, joka tukee palveluohjausta ja helpottaa asiakkaiden ohjaamista tarkoituksenmukaisten tuki- ja hoitopalveluiden piiriin. Esitteiden avulla ammattilaiset voivat välittää asiakkaille tietoa sekä jättää konkreettista materiaalia asiakkaan käyttöön myös kohtaamisen jälkeen.
Toimintamallin tavoitteena on lisätä tietoisuutta saatavilla olevista palveluista, vahvistaa omahoidon mahdollisuuksia sekä madaltaa avun hakemisen kynnystä. Samalla tavoitteena on edistää varhaista tunnistamista ja varhaista tukea sekä ehkäistä ongelmien kasautumista.
Pitkän aikavälin tavoitteena on vahvistaa hyvinvointia, terveyttä sekä työ- ja toimintakykyä ja edistää yhdenvertaista tiedon ja tuen saatavuutta koko Pohjanmaan hyvinvointialueella.
Mittarit ja keinot tavoitteiden toteutumisen seurantaan ja arviointiin
Toimintamallin tavoitteiden toteutumista voidaan seurata ja arvioida ammattilaisilta kerättävän palautteen avulla. Arvioinnissa voidaan tarkastella erityisesti sitä, kuinka hyvin esitteet tukevat palveluohjausta, asiakkaiden kohtaamista sekä tiedon välittämistä eri palveluista.
Esitteiden tarve nousi esille Pohjanmaan hyvinvointialueella toteutetuissa kyselyissä, joissa ammattilaiset toivat esiin haasteita asiakkaiden ohjaamisessa tarkoituksenmukaisten tuki- ja hoitopalveluiden piiriin. Jatkossa palautetta voidaan kerätä esimerkiksi hyvinvointialueen ammattilaisilta, työterveyshuollosta, kuntien toimijoilta ja seurakunnista materiaalien käytettävyydestä ja hyödyllisyydestä.
Tavoitteiden toteutumista voidaan arvioida myös seuraamalla materiaalien levitystä ja käyttöä eri toimintaympäristöissä sekä tarkastelemalla, tukevatko esitteet asiakkaiden tiedonsaantia ja palveluihin hakeutumista.
Toimintamallin keskeiset edellytykset
Toimintamallin keskeisenä edellytyksenä on eri toimijoiden välinen yhteistyö, jotta esitteisiin voidaan koota ajantasainen tieto paikallisista, alueellisista ja valtakunnallisista tuki- ja hoitopalveluista. Materiaalien laatiminen edellyttää asiantuntemusta mielenterveyden, päihteiden käytön, nikotiinituotteiden käytön, digi- ja rahapelaamisen sekä lähisuhdeväkivallan teemoista.
Toimintamallin onnistuminen edellyttää myös organisaatioiden sitoutumista materiaalien hyödyntämiseen ja jakamiseen. Esitteitä levitetään Pohjanmaan hyvinvointialueen vastaanotoille, kotikäyntejä tekeville ammattilaisille, työterveyshuoltoon, kuntiin sekä seurakuntien diakoniatyöhön. Näin tieto tavoittaa mahdollisimman laajasti työikäisiä ja heidän läheisiään. Materiaali on digitaalinen joten helposti levitettävä.
Toimintamallin ylläpito edellyttää, että esitteiden sisältöä ja yhteystietoja päivitetään säännöllisesti palvelujärjestelmässä tapahtuvien muutosten mukaisesti. Lisäksi tarvitaan toimivaa viestintää, jotta ammattilaiset tuntevat materiaalit ja osaavat hyödyntää niitä osana asiakastyötä ja palveluohjausta.