Uutinen

Yhteiskehittämisen aamupäivä 12.6. klo. 9-12

Julkaistu 28.4.2026

Yhteiskehittämisen aamupäivä – irtiotto arjesta ja sukellus oivalluksiin

Yhteiskehittämisen aamupäivän webinaari tarjoaa inspiroivan ja kevyen tauon arjen keskelle. Luvassa on uusia näkökulmia yhteiskehittämiseen, kiinnostavia puheenvuoroja sekä mahdollisuus pysähtyä ajattelemaan ja ammentamaan tuoreita ideoita omaan työhön. Tilaisuus on suunniteltu kuunneltavaksi ja oivallettavaksi – kuin raikas tuulahdus, joka virkistää ajattelua ja avaa uusia suuntia kehittämiseen. 

Tule mukaan kehittäjien ja innovaattoreiden omaan kevätjuhlaan -> Ilmoittaudu nyt!


OHJELMA 

9.00-9.05 Tervetulosanat 
kehittämisneuvos Heli Hätönen, Sosiaali- ja terveysministeriö, Innokylän strategisen ryhmän puheenjohtaja

9.05-9.20 Uudistunut Innokylä
kehittämispäällikkö Sari Eskelinen, Terveyden-ja hyvinvoinnin laitos, Innokylä

9.20-10.00 Dialogista yhteiskehittämiseen – ajattelutapa ja työkalut

  • Yhteiskehittäminen ei ole menetelmä – vaan ajattelutavan muutos
    erityisasiantuntija Jukka Pyhäjoki, Terveyden- ja hyvinvoinnin laitos
  • Miten yhteiskehittäminen tapahtuu käytännössä – digitaalisia työkaluja dialogiin (alustava otsikko)
    projektitutkija Satu Aaltonen Turun yliopisto 

Tauko klo. 10.00 -10.10 
 
10.10 - 11.10 Rinnakkaissessiot ja Open Corner  

Sessio A - Sote-alan monialainen yhteiskehittäminen ja digitaalinen fasilitointi 

10.10-10.40 Sote-alan monialainen yhteiskehittäminen, case-esimerkkejä, keskustelua ja pohjustusta, erityisasiantuntija Anne Määttä, Diak

10.40-11.10. Digitaalinen fasilitointi ja sen erityispiirteet, lehtori Hanna Hovila, Diak
 

Sessio B –  Yhteiskehittäminen lasten ja nuorten palveluissa 

10.10 -10.40 Lapset ja nuoret mukana yhteiskehittämisessä  
Yhteiskehittämisen sessiossa pääset kuuntelemaan dialogia siitä, miten lapset ja nuoret voivat olla mukana kehittämässä yhdenvertaisempia ja vaikuttavampia toimintatapoja ja palveluita. 
kehittämisasiantuntija Reetta Kalliomeri, SOS-lapsikylä, Lasten, nuorten ja perheiden osallisuuden koordinaatio ESR+*

10.40 -11.10 Ammattilaiset mukana yhteiskehittämisessä 
Sessiossa tarkastellaan monialaisen yhteistyön merkitystä ja lisäarvoa sekä kuullaan kahden hankkeen konkreettisia kokemuksia tekemisestä, haasteista ja opituista asioista. Lopuksi kootaan keskeiset opit ja havainnot arkeen vietäväksi.
kehittämispäällikkö Helena Inkinen, Pesäpuu ry, SOILA – Sosiaaliset innovaatiot lastensuojelussa koordinaatiohanke, projektipäällikkö Minna Rantalaiho, IntO – Integraatiota osallistaen -hanke sekä kehittäjäsairaanhoitaja Janiika Pohjola, Matkalla riittävään vanhemmuuteen -hanke. 
 

C. Open corner: Yhdessä paremmin – osallistava kehittäminen arjessa 

Open Corner on matalan kynnyksen puheenvuoropaikka, jossa jaetaan käytännön kokemuksia ja oppeja kehittämisen arjesta. Emme etsi viimeisteltyjä esityksiä, vaan aitoja kokeiluja ja näkökulmia, joista muut voivat oppia.  Sessiossa sukelletaan osallistavan kehittämisen käytäntöihin: jaetaan kokemuksia ja ideoidaan yhdessä uusia tapoja tehdä asioita paremmin. Voit hakea puhujaksi ilmoittautumisen yhteydessä.

Tauko klo 11.10 -11.20 

11.20 - 11.50 Yhteiskehittämisen ja -arvioinnin merkitys sote-palvelujen systeemisessä muutoksessa

senior scientist, Johanna Leväsluoto, VTT
senior scientist, Maria Merisalo, VTT
 
11.50 - 12.00 Kiitokset ja loppusanat 
 

Aamupäivän kulusta pitävät huolen Innokylän asiantuntijat Hanne Savolainen ja Merja Ikäheimo (THL), jotka johdattavat osallistujat sujuvasti teemasta toiseen.

Kastelukannu

Tule mukaan kehittäjien ja innovaattoreiden omaan kevätjuhlaan -> Ilmoittaudu nyt!

 

 

Lisätietoja:  merja.ikaheimo(at)thl.fi

Aamupäivän materiaalit lisätään tälle sivulle heti webinaarin jälkeen