Tiedonhallinta
Tiedonhallinta
Projektissa keskitytään talous- henkilöstö ja toimintatietojen tietotuotannon kehittämiseen ja yhtenäistämiseen.
Palaverit kerran viikossa tunnin ajan. Palaveria varten esihenkilö kokoaa esityslistan, johon myös työyhteisö voi käydä lisäämässä aiheita.
Uusille äitiysneuvolalääkäreille on tehty infotaulu, jossa on nimetty yksikön työntekijöiden ja gynekologien yhteystiedot, työvaatekäytännöt, poissaoloilmoitukset sekä yleinen vastaanoton kulku.
Etelä-Savon hyvinvointialueen tiedonhallintamalli kuvaa tietojärjestelmät, varannot ja prosessit sekä sisältää periaatteet tiedon elinkaaren hallintaan, vastuihin, tietoturvaan ja tiedon laadun var
Luodaan toimivat ja tehokkaat kokouskäytännöt tiedonkulun parantamiseksi ja päätösten aikaansaamiseksi. Työnjärjestelyin mahdollistettiin säännölliset palaverit viikoittain.
Toimintamallissa on linjattu käytänteet avosairaanhoidon kliinisen työn ohjeiden hallinnointiin.
Toimintamallissa on luotu sosiaali- ja terveydenhuollon kirjaamisen hyvinvointialuetasoisen ohjeistuksen mahdollistumiseksi 7-vaiheinen prosessi ja organisoitumisen malli.
Aiemmin jo kerättyä tietoa, kuten HaiProja ja Henkilöstöpulssikyselyn tuloksia, ei hyödynnetty. Palaverien ajoittaminen ja asialistojen luominen oli työlästä ja aikaa vievää.
Saimme palautetta tiedonkulun katkeamisesta. Kehitimme rakenteiset raportointityökalut, joilla turvataan systemaattinen tiedonkulku vuorosta toiseen.
Tiedon laadun varmistamisen toimintamalli kuvaa hyvinvointialueen monitoimijaisen yhteistyön mallin.