Ongelma tai haaste, johon toimintamalli vastaa
Sairaanhoitajan rajattu lääkkeenmääräämisoikeus on tullut Suomessa käyttöön vaiheittain 2010-luvun taitteessa, ja oikeutta on laajennettu myöhemmin.
Keusoten vastaanottopalveluissa lääkkeenmääräämisoikeuden omaavien hoitajien tehtävänkuvaa ei ole selkeästi määritelty ja potilasohjautuvuudessa on ollut haasteita ja osaaminen on jäänyt osaksi hyödyntämättä. Lääkkeenmääräämisoikeuden omaavien hoitajien tehtävänkuvan pilotoinnilla tavoitellaan tehtävänkuvan selkeyttämistä ja yhdenmukaistamista vastaanottopalveluissa.
Lääkkeenmääräämisoikeuden omaavat hoitajat ovat tilastoineet asiakaskäynnit samoilla aikatyypeillä kuin muutkin vastaanottopalveluiden hoitajat. Tämä on johtanut tilanteeseen, että lääkkeenmääräämisoikeiden omaavien hoitajien työnsisältöä on ollut vaikea arvioida ja tehdä näkyväksi.
Toimintamallin kohderyhmä ja sen tarpeet
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) on sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä pelastustoimen järjestäjä, joka toimii kuuden kunnan alueella. Keusote palvelee noin 200 000 asukasta ja alueeseen kuuluu Hyvinkää, Järvenpää, Mäntsälä, Nurmijärvi, Pornainen sekä Tuusula.
Keski-Uudenmaan hyvinvointialuestrategian 2026-2030 tehtävä on vahvistaa asukkaiden hyvinvointia ja turvallisuutta. Strategiset tavoitteet ovat vaikutettavat ja saavutettavat palvelut, osaava ja hyvinvoiva henkilöstö sekä taloudellinen kestävyys.
Toimintamallin kohderyhmänä on Keusoten hoitajan ja lääkärin vastaanottopalvelut.
Lääkkeenmääräämisoikeuden omaavien hoitajien työnkuvaa ja työtehtäviä tulee kehittää, työnsisältöä selkeyttää ja yhdenmukaistaa vastaanottopalvelutasoisesti, jotta heidän osaamista voidaan hyödyntää laajemmin
Pilotin tarkoitus on luoda uusia asiakasohjauksellisia toimintamalleja, joiden avulla asiakas voidaan ohjata suoraan lääkkeenmääräämisoikeuden omaavan hoitajan vastaanotolle sekä malleja, jossa lääkkeenmääräämisoikeuden omaavien hoitajia voidaan hyödyntää paremmin sekä pitkäaikaissairaiden hoitoprosessissa että kiirevastaanotolla.
Pilotin odotetut tulokset:
-
Lääkkeenmääräämishoitajien työnkuvan yhdenmukaistaminen ja selkeyttäminen
-
Lääkäreiden työn ja asiakaskuormituksen helpottaminen
-
Uudet asiakasohjeukselliset toimintamallit, huomioiden digiratkaisut
Toimintamallin kohderyhmänä ovat Keusoten vastaanottopalveluiden hoitajat, joilla on rajattu lääkkeenmääräämisoikeus, heidän esihenkilönsä ja työyhteisönsä sekä potilaat, jotka heille ohjautuvat.
Toimintamallille asetetut tavoitteet
Tarkoituksena on luoda uusia asiakasohjauksellisia toimintamalleja, joiden avulla asiakas voidaan ohjata rajatun lääkkeenmääräämisoikeuden omaavan hoitajan vastaanotolle pitkäaikaissairauksien hoitoprosessissa sekä kiirevastaanotolla. Asiakasohjauksessa huomioidaan myös uudet digitaaliset ratkaisut. Tavoitteena on rajatun lääkkeenmääräämisoikeuden omaavien hoitajien työnkuvan yhdenmukaistaminen mahdollisuuksien mukaan ja selkeyttäminen. Muutoksessa osa asiakkaista ohjautuu rajatun lääkkeenmääräämisoikeuden omaavien hoitajien vastaanotolle, jotka ovat aiemmin ohjautuneet lääkäreiden vastaanotolle.
Mittarit ja keinot tavoitteiden toteutumisen seurantaan ja arviointiin
Pilotti kohdentuu kolmeen asiakasohjaukselliseen toimintamalliin: pitkäaikaissairauksissa sepelvaltimo-oireyhtymää sairastavien määräaikaiskontrolliin, kiirevastaanoton infektio-oireellisiin asiakkaisiin sekä digitaalisesti yhteyttä ottaviin 18-65-vuotiaat perusterveisiin virtsatieinfektio-oireisiin naisiin. Jokaisessa asiakasohjauksellisessa toimintatavassa mitataan kyseisen asiakasryhmän tunnistamista ja asiakkaiden ohjautumista rajatun lääkkeenmääräämisoikeuden omaavalle hoitajalle. Pilotissa mitataan toteutuneita vastaanottoja ( etä- tai lähivastaanottoja) sekä pystyykö rajatun lääkkeenmääräämisoikeuden omaava hoitaja hoitamaan asiakkaan asian itsenäisesti ilman lääkärin konsultaatiota tai vastaanottoa. Mittaroinnissa hyödynnetään yhdenmukaista tilastointiohjetta asiakas- ja potilastietojärjestelmässä. Pilotin jälkeen kyselyllä kerätään tietoa pilotista niin pilotissa mukana olleilta rajatun lääkkeenmääräämisoikeuden omaavilta hoitajilta kuin heidän työyksiköltäänkin.
Toimintamallin keskeiset edellytykset
Toimintamallin käyttöönotto ei vaadi lääkkeenmääräämisoikeiden omaavien hoitajien lisäresursseja vaan on toteuttavissa esihenkilöiden tuella työnjaollisin keinoin.
Pilotin pohjana käytetään vastaanottopalveluissa aiemmin tehtyä kyselyä lääkkeenmääräämisoikeuden omaaville hoitajille, jolla kartoitettiin heidän näkemystä oman työnkuvan selkeyttämisestä. Kyselystä nousi kolme erilaista asiakasohjauksellista toimintamallia, jotka valikoituivat pilottiin.
Yhteiskehittämistä tehdään teams-tapaamisissa eri kokoonpanoilla. Aluksi käydään kokonaisuus läpi vastaanottopalveluissa lääkkeenmääräämisoikeiden omaavien hoitajien, asiantuntijoiden ja esihenkilöiden kanssa. Hahmotetaan kolme erilaista toimintamalliaja niiden tavoitteet. Päätetään mihin yksiköihin toimintamallien pilotointi kohdistetaan ja miten pilotointi mittaroidaan. Tämän jälkeen yhteiskehittäminen jatkuu kolmessa pienemmässä ryhmässä toimintamallien ympärillä. Mukana kehittämisessä on ollut vastaanottopalveluiden lääkkeenmääräämisoikeiden omaavat hoitajat, esihenkilöt, asiantuntijat ja apulaisylilääkärit.
Toimintamallien käynnistymisen jälkeen jatketaan tapaamisia ja tarvittaessa tehdään tarkennuksia ohjeisiin.