MONNI-hanke toteutti kaikki palvelulupauksensa. Hankkeen tuotoksista syntyy tuloksia, kun toimintamalleja ja mallinnuksia otetaan käyttöön sekä jatkokehitetään. Hyvinvointialueiden johtajat ovat avainhenkilöitä toimeenpanemaan tuotosten systemaattisen käyttöönoton. Kehittämiseen ja koulutuksiin osallistuneet ammattilaiset ovat avainhenkilöitä muistuttamaan organisaatioissaan MONNIn annista. Käyttöönottoa on tapahtunut ainakin 3X10D Lastensuojelu -elämäntilannemittarin, maakunnallisen lastensuojelun moniammatillisen systeemisesti toimivan asiantuntijaryhmän, OMA TIIMI-toimintamallin sekä nuorisopsykiatrian jalkautuviin tiimeihin tapahtuvan systeemisten konsultaatioiden osalta.
Jatkokehittämistä tapahtunee Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushankkeiden, OT (Osaamis- ja tukikeskus) -hankkeen, Kestävän kasvun ohjelman sekä opinnäytetöiden kautta. Pitkäjänteistä vaikuttavuutta voidaan tarkastella vasta muutamien vuosien kuluttua ja se on riippuvainen hyvinvointialueilla tehtävistä päätöksistä ja niiden toimeenpanosta. Tässä vaiheessa on kohtalainen riski, että asiakas- ja potilaslähtöisyyden lisääminen ja ammattilaisten monialaisen yhteistyön parantaminen jää johtamisessa hyvinvointialueiden käynnistämiseen liittyvän käytännön teknisluonteisten asioiden ratkaiseminen jalkoihin. Tämä voi hukata muidenkin kuin MONNI-hankkeen kehittämispanostuksia sekä lisätä niiden ammattilaisten kuormitusta, jotka ovat työstäneet toimintakulttuurin muutosta jo hyvinvointialuevalmistelun aikana.
Osallisuuden toteutuminen kehittämistyössä ja palveluissa
Asiakkaiden osallisuus kehittämistyössä toteutui kokemusasiantuntijanuorten palautteen perusteella hyvin. MONNI-hankkeen toiminnassa nuoret kertoivat kokeneensa itsensä yhdenvertaisina muiden kanssa. Asiakkaiden osallisuuden toteutumista palveluissa saavutettiin nuorten palautteen perusteella hankeaikana jonkin verran. Kokemusasiantuntijanuorten näkemyksen mukaan MONNI-hanke on vaikuttanut myönteisesti toimintakulttuurin muutokseen. Osassa kehittämistä mukana oli myös kokemusasiantuntijavanhempia.
Hanketiimi arvioi, että kokemusasiantuntijanuoria on ollut saatavissa hanketyöhön mukaan kohtuullisen hyvin, mutta maakuntakohtaisin eroin; määrällisesti ei tavoitteen mukaisesti, mutta laadullisesti kokemusasiantuntijuudesta on saatu paljon hyötyä.
Itsearviointi ja palaute
Hanketiimi itsearvioi toimintaansa säännöllisesti Kymppi-kyselyn avulla. Myös ohjausryhmälle järjestettiin Kymppi-kyselyjä. Hanke järjesti arviointidialogin ja julkaisi väliraportin joulukuussa 2021.
MONNI-hanketiimi edisti aktiivisesti lastensuojelun kehittämiskokonaisuuksia Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushankkeen toiseen ohjelmakauteen lähettämällä sisällölliset suositukset hankehakua varten. Jokainen Tulevaisuuden sote-keskushanke haki ja sai lastensuojelun kehittämisresurssia.
MONNI-hanke keräsi kokonaispalautetta toiminnastaan alkuvuodesta 2023. Vastauksia saatiin ainoastaan seitsemän eikä yhden maakunnan osalta lainkaan.
Kysymykseen kuinka hyvin mielestäsi MONNI-hankkeen palvelulupaukset on täytetty, eniten vastauksia oli ”kiitettävästi” ja seuraavaksi eniten ”hyvin”. Yksi vastaus oli ”tyydyttävästi” koskien koulutuksia. Avoin palaute oli myönteistä kuten:
”Hanke on vahvistanut dialogia lastensuojelun ja sen yhteistyökumppaneiden välillä. Hankkeen työntekijät ovat rohkaisseet systeemisyyttä ja osallisuutta tukevan työotteen äärelle, lisänneet ammattilaisten osaamista ja tuoneet lastensuojelusta kokemusta omaaville henkilöille, etenkin nuorille, uskoa siihen, että heidän kokemuksillaan ja ajatuksillaan on merkitystä lastensuojelun kehittämisessä. Hankkeessa on työskennelty tavalla, jossa ollaan aidosti kiinnostuneita kuulemaan ammattilaisten ja kokemusasiantuntijoiden tietoa sen sijaan, että tiedettäisiin puolesta tai tarjottaisiin valmiita ratkaisuja. Toimivia ratkaisuja on hankkeen aikana löydetty yhdessä ja uskon, että sen ansiosta MONNIssa tehty työ kantaa tulevilla hyvinvointialueilla. Muiden on helppo liittyä MONNIssa rakennettuun ajatteluun ja toimintaan, mikä luo toivoa lastensuojelun kehittymisestä kohti asiakkaita ja myös monialaisia ammattilaisia arvostavia kohtaamisia.”