Toimintamallin kohderyhmä ja sen tarpeet
Tämä on osa Kestävää hyvinvointia Pohjois-Savoon hankekokonaisuutta. Kehittämistyö on kohdentunut pääasiassa perustason mielenterveys- ja päihdepalveluihin ja puhelinpalvelussa mukana on lisäksi erityistason palveluita.
Tulossa on mielenterveys- ja päihdepalveluiden uudistus osana palvelujärjestelmän uudistamista Pohjois-Savon hyvinvointialueella. Uudistuksella pyritään palveluiden integraatioon, kustannusvaikuttavuuteen ja alueelliseen tasa-arvoon.
-Verkosto on kohdennettu hyvinvointialueen perustason mielenterveys- ja päihdetyön ammattilaisille. Verkosto on kuitenkin täydentynyt hankeaikana, kiinnostuneita ammattilaisia ollut mukana laajemminkin eri palveluista, kuten sosiaalipalveluista, kouluterveydenhuollosta, erikoissairaanhoidosta ja järjestöistä.
-Mielenterveys- ja päihdepalveluiden yhteydenottoprosessien yhdenmukaistaminen toteutetaan keskitetyn puhelinpalvelun kautta. Asiakas saa yhteyden mielenterveys-ja päihdepalveluhin kolmen alueellisen puhelinnumeron kautta.
Toimintamallille asetetut tavoitteet
-Luodaan mielenterveys- ja päihdetoimijoiden verkosto, jota kautta toimijat tulevat tutuksi ja verkostoituvat->systemaattisempaa yhteistyötä.
-Yhtenäistetään neuvonnan ja ohjauksen toimintatapoja->saavutettavammat ja yhdenvertaisemmat palvelut. Yhtenä ratkaisuna tähän on keskitetty mielenterveys- ja päihdepalveluiden puhelinpalvelu.
Toimintamallin keskeiset edellytykset
- Mielenterveys- ja päihdetoimijoiden verkosto on koostuu pääasiassa hyvinvointialueen perustason mielenterveys- ja päihdetyön ammattilaisista, lisäksi verkosto on hankeaikana täydentynyt mm. järjestöjen edustajista sekä sosiaalipalveluiden, kouluterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon ammattilaisista. Mielenterveys- ja päihdepalveluiden verkosto kokoontuu kerran kuussa mahdollistaen vertaistuen, yhteisen keskustelun ja tiedon jakamisen. Lisäresurssia ei tarvita, mutta työajassa pitää olla mahdollistettu osallistuminen tai verkoston järjestelyvastuu.
-Keskitetyn puhelinpalvelun käyttöönottoon on päästy ideoinnin, työpajojen, koulutusten ja perehdytyksen sekä teknisen toteutuksen ja viestinnän kautta. Keskitetty puhelinpalvelu toteutetaan jo olemassa olevien resurssien puitteissa. Keskitetyn puhelinpalvelun toimintaa ohjaa ohjausryhmä.