Kirjaamisen ja tiedon laadun kehittämisen malli Päijät-Hämeen hyvinvointialueella (RRP2, P4, I3)

Päijät-Hämeen hyvinvointialueen kirjaamisen ja tiedon laadun kehittämisen mallin tavoitteena on sosiaali- ja terveydenhuollon kirjaamisen yhtenäistäminen ja tiedon laadun parantaminen.

Toimintamallin nimi
Kirjaamisen ja tiedon laadun kehittämisen malli Päijät-Hämeen hyvinvointialueella (RRP2, P4, I3)
Toimintamallin lyhyt kuvaus

Päijät-Hämeen hyvinvointialueen kirjaamisen ja tiedon laadun kehittämisen mallin tavoitteena on sosiaali- ja terveydenhuollon kirjaamisen yhtenäistäminen ja tiedon laadun parantaminen.

Toteutuspaikka
Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Paikkakunta, maakunta tai hyvinvointialue
Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Toimintamallin rahoittaja
Muu rahoittaja
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM)
Liitteet ja linkit
Kuva
Next generation EU

Tekijä

Emma Uusitalo

Luotu

29.3.2023

Viimeksi muokattu

17.10.2025
Ratkaisun perusidea

Päijät-Hämeen hyvinvointialueelle on luotu kirjaamisen ja tiedon laadun kehittämisen malli. Mallissa on kuvattuna alueen kirjaamisen kehittämisen rakenteet sekä työryhmät ja verkostot. Mallin tavoitteena on sosiaali- ja terveydenhuollon kirjaamisen yhtenäistäminen ja tiedon laadun parantaminen systemaattisesti. Kirjaamisen ja tiedon laadun kehittämiselle on määritelty omistajuus ja kuvattu tehtävänjakoa.

Malli rakentuu neljästä eri tasosta, jotka noudattelevat hyvinvointialueen organisaatio- ja johtamisrakennetta. 

  • Tasoilla1 ja 2 on kuvattuna kirjaamisen ja tiedon laadun kehittämisen strateginen taso ja päätöksentekotahot​
  • Tasolla 3 on kuvattuna keskeiset kirjaamisen kehittämisen työryhmät
  • Tasolla 4 on kuvattuna tiedon tuottamiseen ja kirjaamiseen liittyvät työryhmät, tiedon tuottajat sekä erilaiset tukipalvelut ja tiedon laadun seurannasta vastaava tietojohtaminen​

Lisäksi mallissa on kuvattuna kirjaamisen ja tiedon laadun asiantuntijatiimi, jonka tehtävänä on tukea kirjaamisen ja tiedon laadun kehittämistä eri tasoilla.

Toimintaympäristö

Lainsäädäntö ja tiedonhallinnan määritykset ohjaavat sosiaali- ja terveydenhuollon kirjaamista. Yhtenäisillä tietorakenteilla ja kirjaamiskäytännöillä pyritään parantamaan asiakastiedon laatua. Ajantasainen, riittävä ja saatavilla oleva tieto tukee asiakas- ja potilastyötä (ensiokäyttö). Lisäksi toiminnassa syntyvää asiakastietoa voidaan käyttää muun muassa tutkimuksessa, viranomaisten ohjaus- ja valvontatehtävässä sekä tiedolla johtamisessa (toisiokäyttö). Yhtenäisesti kirjattu tieto on kansallisesti vertailukelpoista, ja sen avulla voidaan kehittää yhdenvertaisia, vaikuttavia ja tarpeenmukaisia sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita.

Sosiaali- ja terveydenhuollon kirjaamista ohjaava lainsäädäntö ja kansalliset määritykset muuttuvat ajan myötä. Kirjaamisen kehittämisen ja tiedon laadun seurannan tulee olla jatkuvaa ja systemaattista.

Kohderyhmä ja asiakasymmärrys

Kohderyhmänä ovat Päijät-Hämeen hyvinvointialueen asiakas- ja potilastietoa kirjaavat ammattilaiset, sosiaalipalveluja johtavat henkilöt sekä sote-tietoa työssään hyödyntävät johtohenkilöt.

Toimivuuden ja käyttöönoton ehdot

Kirjaamisen ja tiedon laadun kehittäminen vaatii omistajatahon nimeämistä, vastuista ja tehtävistä sopimista sekä eri toimijoiden sitoutumista kehittämiseen. Kehittämisen koordinointi edellyttää lisäksi aktiivista osallistumista erilaisiin kansallisiin kirjaamisen ja tiedonhallinnan kehittämisen verkostoihin ja kansallisiin tilaisuuksiin. Kehittämistä kannattaa tehdä myös yhdessä muiden hyvinvointialueiden kanssa.

Arvioinnin tulokset tiivistettynä

Kehittämistyön yhtenä tavoitteena on ollut alueellisen sosiaali- ja terveydenhuollon kirjaamisen kehittämisen verkoston / rakenteen luominen. Kehittämistyön tuloksena Päijät-Hämeen hyvinvointialueelle on luotu ja otettu käyttöön kirjaamisen ja tiedon laadun kehittämisen malli. Käyttöönoton myötä sosiaali- ja terveydenhuollon sekä organisaation eri toimialojen välinen yhteistyö on tiivistynyt. Sote-yhteisen tiedon laadun asiantuntijatiimi mahdollistaa toimialarajat ylittävän kehittämisen.

Kirjaamisen johtamisen nykytilasta ja tuen tarpeista on tehty kyselyselvitys, jonka tuloksien perusteella tiedon laadun seurantaa edelleen kehitetään ja systematisoidaan.

 

Vinkit toimintamallin soveltajille

Kirjaamisen ja tiedon laadun kehittäminen vaatii organisaatiossa koordinointia, eri toimijoiden yhteistyötä, sitoutumista, resurssointia ja yhteistä tavoitetta.

Kansikuva
Päijät-Hämeen hyvinvointialue

Kehittämisen vaihe

Kehitteillä

Ilmiöt