Hyvinvointialueen chat-palvelu toimintamalli, Etelä-Pohjanmaa (RRP, P4, I1)

Hyvinvointialueen chat-palvelu toimintamalli, Etelä-Pohjanmaa (RRP, P4, I1)

Etelä-Pohjanmaan chat palvelussa on käytössä laaja valikoima sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita. Kaikki chat palvelut toimivat hyvinvointialuelaajuisina, palvellen asiakkaita asuinkunnasta riippumatta

Toimintamallin nimi
Hyvinvointialueen chat-palvelu toimintamalli, Etelä-Pohjanmaa (RRP, P4, I1)
Toimintamallin lyhyt kuvaus

Etelä-Pohjanmaan chat palvelussa on käytössä laaja valikoima sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita. Kaikki chat palvelut toimivat hyvinvointialuelaajuisina, palvellen asiakkaita asuinkunnasta riippumatta

Toteutuspaikka
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue
Paikkakunta, maakunta tai hyvinvointialue
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue
Toimintamallin rahoittaja
Muu EU-rahoitus
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM)
Liitteet ja linkit
Kuva
EU logo

Tekijä

Luotu

Luotu

6.6.2023

Viimeksi muokattu

Viimeksi muokattu

30.12.2025
Ratkaisun perusidea

Chat on vaihtoehto puhelinyhteydenotolle. Chatissa asiointi tapahtuu pääsääntöisesti kirjoittaen. Kirjoittaen asiointi mahdollistaa itsenäisen asioinnin esimerkiksi henkilöille, joilla esiintyy haasteita puheentuoton tai kuulemisen kanssa. Kaikki chat palvelut toimivat hyvinvointialuelaajuisina, palvellen asiakkaita asuinkunnasta riippumatta. 

Terveydenhuollon alaisissa chat-palveluissa ammattilaiset arvioivat hoidon tarvetta ja kiireellisyyttä, sekä ohjaavat ja neuvovat asiakkaita terveyteen ja hyvinvointiin liittyvissä asioissa. Chat asiointiympäristönä luo edellytykset tehokkaammalle hoidon- ja palvelutarpeen arvioinnille, kun käytössä on laajemmin työkaluja tilanteen selvittämiseen.  Mahdollisuus kuvatiedostojen vastaanottamiseen sekä videoyhteyden muodostamiseen helpottaa ammattilaisten työtä ja ehkäisee tarpeettomia käyntejä.  Terveydenhuollon chat-palvelut edellyttävät asiakkaalta vahvan tunnistautuminen (Suomi.fi). Myös puolesta asiointi on mahdollista alle 12-vuotiaan puolesta huoltajuusperusteisesti ja yli 18-vuotiaan puolesta Suomi.fi valtuuksilla.

Sosiaalipalveluiden chat-palvelut tarjoavat ohjausta ja neuvontaa arjen pulmatilanteisiin matalalla kynnyksellä. Apua saa muun muassa palveluihin ohjautumiseen tai palveluiden hakemiseen liittyvissä asioissa. Neuvolan sekä sosiaalipalveluiden chatissa asiakkaat voivat asioida myös ilman vahvaa tunnistautumista. Anonyymisti asiakkaalle voidaan tarjota ohjausta ja neuvontaa yleisellä tasolla. Henkilökohtaista ohjausta vaativissa tilanteissa asiakasta voidaan pyytää tunnistautumaan kesken asioinnin. Asiakas voi myös asioida suoraan tunnistautuneena. 

Asiakkaat voiva jättää yhteydenoton päätteeksi asiakaspalautetta. Asiakaspalautteen avulla on voitu seurata asiakaskokemusta, asiakkaat ovat myös voineet jättää myös avointa palautetta ja kehittämistoiveita yhteydenoton päätteeksi.

Toimintaympäristö

Chat-palveluiden kehittäminen on yksi hyvinvointialueen strategisista tavoitteista. Digitaalisten asiointikanavien mahdollistaminen on nykyaikaista ja asiakasystävällistä. Palveluiden monikanavaistuminen mahdollistaa digitaalisten palveluiden kokonaisuuksien kehityksen myös tulevaisuudessa.

Digitaaliset asiointikanavat uudistavat ammattilaisten työnkuvaa. Ne mahdollistavat organisaatiolle joustavuutta työntekijän eri elämäntilanteissa ja toisinpäin. Digitaalinen työskentely on fyysisesti kevyttä, se soveltuu korvaavaksi työksi, mikäli ammattilaisella on esimerkiksi väliaikainen fyysinen este suorittaa perustyötä. 

Kuntarajattomalla palvelulla voidaan parantaa palveluiden saatavuutta. Digitaalisten asiointipalveluiden myötä myös resurssisaatavuus paranee, kun ammattilainen voi työskennellä hyvinvointialueen rajojen ulkopuolelta käsin. Resursseja voidaan hyödyntää tehokkaammin myös sisäisesti, kun työntekijät voivat palvella asiakkaita myös oman sote-keskus alueensa ulkopuolelta. 

Kohderyhmä ja asiakasymmärrys

Palvelun kohderyhmänä ovat kaikki, sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita käyttävät, Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen asukkaat. Terveydenhuollon palveluissa edellytetään vahvaa tunnistautumista. Sosiaalipalveluiden asiakasohjauksissa sekä neuvolapalveluiden chateissa asiakkaat voivat asioida myös anonyymisti, ilman vahvaa tunnistautumista. 

Digitaalista asiointia koskeva kysely toteutettiin huhtikuussa 2023. Kyselyssä kartoitettiin muun muassa chat-palveluiden tarvetta, asukkaiden halukkuutta asioida digitaalisesti sekä toiveita aukioloaikojen suhteen. Lisäksi kyselyssä kartoitettiin asukkaiden mahdollisuuksia asioida digitaalisesti (pankkitunnukset, videoyhteys) sekä alueella käytössä olevien digipalveluiden tuntemusta. 93,2 % kyselyyn vastanneista oli halukkaita korvaamaan puhelun/käynnin digitaalisella asioinnilla sen helppouden, nopeuden ja edullisuuden vuoksi. 

Toimivuuden ja käyttöönoton ehdot

Chat-järjestelmän vakiinnuttaminen on edellyttänyt johdon tukea, ammattilaisten osallistamista, systemaattista perehdytystä, riittäviä resursseja sekä asiakaslähtöistä kehittämistä. Selkeä asiointipolku ja integrointi OmaEP-alustaan ovat olleet keskeisiä onnistumistekijöitä.

Johtaminen, viestintä ja ammattilaisten sitouttaminen

  • Johdon ja esihenkilöiden aktiivinen mukanaolo kehittämistyössä
  • Ammattilaisten osallistaminen palvelun ja prosessien kehittämiseen
  • Yhteinen hyvinvointialuelaajuinen palvelumalli
    • Selkeät toimintakäytännöt ja vastuut
  • Sisäinen viestintä Teams-kanavien ja säännöllisten tapaamisten kautta
  • Asiakasviestinnän kehittäminen OmaEP-alustan avulla

Koulutus, perehdytys ja osaamisen kehittäminen

  • Perehdytysprosessi chat-ammattilaisille
  • Järjestelmäkoulutus ja digitaalisen vuorovaikutuksen erityispiirteiden huomiointi
    • Ohje- ja koulutusmateriaalit (järjestelmän käyttö, ajanvarauskäytännöt), vuorovaikutus (TerveyskyläPro ja Oppiportin sisältöjen hyödyntäminen)
  • Yhteiset ja palvelukohtaiset Teams-kanavat ammattilaisten tueksi
  • Ammattialakohtaiset keskusteluryhmät palveluohjauksen tukena

Tarvittavat resurssit

  • Aika: kehittämis-, koulutus- ja koordinointityö
  • Henkilöstö: chat-ammattilaiset, esihenkilöt, tekninen kehitystiimi, projektikoordinaatio
  • Raha: järjestelmä, integraatiot, OmaEP-alusta, mobiilisovellus
  • Osaaminen: digitaalinen vuorovaikutus, asiakasohjaus, palvelumuotoilu, järjestelmäosaaminen
Arvioinnin tulokset tiivistettynä

Chat-palveluiden käyttöönotoissa on kiinnitetty erityistä huomiota palvelun jatkuvuuden turvaamiseen ja resursointiin. Se on viety kiinteäksi osaksi toimintaa jo alkuvaiheessa. Chat-palveluiden resursseja ja toimintaa kehitetään ja arvioidaan osana palvelutuotannon digitaalisen asioinnin kokonaiskuvaa.

Yhtenäisten toimintamallien puuttuminen asetti alkuvaiheessa haasteita niin ammattilaisille kuin asukkaillekin. Chat-palvelun käyttöönottojen myötä monet erilaiset toimintatavat tulivat selkeämmin esille. Palveluiden sisäisiä käytänteitä on yhtenäistetty ja kehitetty vuosien aikana. Yhtenäistämistyö on edennyt mallikkaasti ja palvelusta on saatu toimivampi yhtenäisten toimintatapojen myötä. Toimintatapojen eroavaisuuksien tunnistaminen on mahdollistanut hyvien käytänteiden laajentamista sujuvasti alueen sisällä. Kehitys ja toiminnan yhtenäistäminen jatkuvat edelleen.

Chat-palvelun käyttömäärät ovat olleet kasvusuuntaisia. Tähän on vaikuttanut merkittävästi OmaEP digipalvelun käyttöönotto sekä palvelutarjonnan monipuolistuminen, muun muassa lääkäripalvelun saatavuus. Chat-palvelun asiakaspalautteita on hyödynnetty palvelun kehittämisessä. 

Chat kokeiluista on saatu arvokasta kokemusta digipalveluiden käyttöönottoon liittyen. Kokeilujen myötä on voitu hahmottaa chatin sijoittuminen palveluihin paremmin ja näin osataan integroida palvelu osaksi toimintaa jatkossa. Käyttöönotot toimivat myös hyvänä pohjana digitaalisen asioinnin kehityksen jatkumiselle. 

Vinkit toimintamallin soveltajille
  • Digitaalisten asiointikanavien tulee toimia linjassa kivijalkapalveluiden kanssa. Yhteistyö näiden välillä on merkityksellistä, jotta digitaaliset asiointikanavat eivät jää irrallisiksi muusta toiminnasta.
  • Hyvinvointialuelaajuiset toimintamallit edellyttävät tiivistä kehittämistä palvelualueiden kanssa toimintatapojen yhtenäistämisen osalta.
  • Digitaalinen asiointi on uutta. Se vaatii monipuolista viestintää ja markkinointia sekä ammattilaisten tukea ja koulutusta.
  • Digipalveluiden kehittäminen on moniammatillista. Se vaatii tietoteknistä osaamista, palvelutuntemusta, käyttäjäkokemusta ja asiakasymmärrystä. Kehittämisen koordinointi on välttämätöntä.
  • Digitaalisia palveluita kehitettäessä huomiota tulee kiinnittää erityisesti asiakasprosesseihin ja niiden selkeyteen, jotta vältytään pirstaleiselta, lisäkontakteja luovalta toimintatavalta (ns. häiriökysyntä).
Kansikuva
Etelä-Pohjanmaan chat-palvelu toimintamalli

Kehittämisen vaihe

Valmis

Ilmiöt

Kohderyhmä