Asiakaspalaute sosiaali- ja terveyspalveluissa

Luotu 07.07.2023
Asiakaspalaute sosiaali- ja terveyspalveluissa
Asiakaspalaute sosiaali- ja terveyspalveluissa

Tiivistelmä

Yhtenäinen asiakaspalautejärjestelmän (QPro) käyttöönoton laajentaminen kaikkiin sote-toimipisteisiin

Tekstiviestiominaisuuden liittäminen järjestelmään

ExReport-raportointijärjestelmän hyödyntäminen

Asiakaspalautteen organisoituminen hyvinvointialueella

Asiakaspalautteen käsittelyn prosessin kuvaaminen

Monikanavaiset palautteen antamisen keinot

 

Kohderyhmä

Arviointi

Toimintamallia ei ole vielä arvioitu.

Toimintamallin kuvaus

Toimintamallin kohderyhmä ja sen tarpeet

Julkisissa sosiaali- ja terveyspalveluissa ei ole syvää kokemusta palautekulttuurista. Keväällä 2021 tehtiin avoin kysely kuntalaisille antavatko palautetta sotepalveluista, milloin ja miten he sen tekevät. 

Yhtenäinen asiakaspalautejärjestelmä sosiaali- ja terveydenhuollon palvelussa on ollut kehittämistyön tavoitteena 2021 lähtien. Olemme edistäneet QPro -asiakaspalautejärjestelmän laajentumista, yhdessä määritelleet ja kuvanneet palautteen käsittelyn prosessia, tunnistaneet sote-palveluissa tarpeelliset monikanavaiset saavutettavat palautteen antamisen keinot riippumatta missä ja milloin palvelu tapahtuu sekä kuvanneet miten ammattilaisten ja johdon perehdyttämistä tulee systemaattisesti tehdä.

Työ edellyttää vuoropuhelua ja siihen tämän monitoimijainen kehittäjäryhmä myös alun perin perustettiin. Ilman sosiaali- ja terveysalan ammatillista sekä asiakkaan/potilaan kokemustietoa kokonaisuus ei kehity tarkoituksenmukaisella tavalla. Olemmehan luomassa uutta palautekulttuuria! 

Eri elämäntilanteessa ja palveluntarpeessa oleville asiakaspalautteen kehittämistä tehdään voidaksemme paremmin toteuttaa lupaustamme ”vierellä, kun tarvitset”. Asiakaspalautteen kautta voimme turvata jatkossakin palvelujen käyttäjille laadukasta apua ja tukea sekä saada arvokkainta tietoa johtamiseen, kehittämiseen ja kehittymiseen.

Yhtenäisen asiakaspalautekulttuurin edistäminen on kaikkien sote-ammattilaisten tehtävä. Asiakaspalautteen käsittelyn prosessi on tärkeä työväline tiedolla johtamisessa esihenkilöille. Palautteen antamisen tulee olla palvelun käyttäjille helppoa. Palautteen keräämisen tapoja voidaan kehittää niistä saadun palautteen perusteella. 

kuva
"Antaisin palautetta, jos sitä pyydettäisiin"
Keväällä 2021 kysyttiin eteläpohjalaisilta palautteen antamisesta sote-palveluista.
Toimintamallin keskeiset edellytykset

Yhtenäisen asiakaspalautteen jalkauttaminen on siirtynyt keväällä 2023 hyvinvointialueen asiakkuuspäällikön tehtäväksi. Hänen työtään tukevat Hyvinvoiva Etelä-Pohjanmaan (Kestävän kasvun ohjelma) sekä Tulevaisuuden sote-keskus -hanke. Monitoimijainen asiakaspalautekehittäjäryhmä jatkaa vuoden 2023. 

Asiakaspalautteen käsittelyn prosessi, yhtenäinen asiakaspalautelomake (sähköinen, paperinen) jalkautetaan syksyllä 2023.  

Toimintamallin ydinsisältö

Yhtenäinen asiakaspalautejärjestelmän (QPro) käyttöönoton laajentaminen kaikkiin sote-toimipisteisiin

Tekstiviestiominaisuuden liittäminen järjestelmään

ExReport-raportointijärjestelmän hyödyntäminen

Asiakaspalautteen organisoituminen hyvinvointialueella

Asiakaspalautteen käsittelyn prosessin kuvaaminen

Monikanavaiset palautteen antamisen keinot

 

Taustatiedot

Maantieteellinen alue
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue
Toimintaympäristö
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen sosiaali- ja terveyspalvelut
Rahoittaja
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM)