Kohtaamisten Keski-Suomi - iäkkäiden yhteisöllisyyden vahvistaminen

Kohtaamisten Keski-Suomi - iäkkäiden yhteisöllisyyden vahvistaminen

Tavoitteena on kehittää alueellisesti mukautuva etsivän vanhustyön monitoimijainen toimintamalli ja verkosto, joka tukee iäkkäiden osallisuutta, yhteisöllisyyttä, aktiivista kansalaisuutta ja elinikäistä oppimista eri elinympäristöissä: kaupungeissa ja harvaan asutuilla alueilla.

Kokonaisuuden nimi
Kohtaamisten Keski-Suomi - iäkkäiden yhteisöllisyyden vahvistaminen
Lyhyt kuvaus

Tavoitteena on kehittää alueellisesti mukautuva etsivän vanhustyön monitoimijainen toimintamalli ja verkosto, joka tukee iäkkäiden osallisuutta, yhteisöllisyyttä, aktiivista kansalaisuutta ja elinikäistä oppimista eri elinympäristöissä: kaupungeissa ja harvaan asutuilla alueilla.

Kokonaisuuden tarkoitus ja tavoitteet

Tarve kehittämistyölle on noussut esiin Keski-Suomen kuntien hyte- tilannekuvissa, hyvinvointikertomuksissa ja järjestöjen kenttätyön havainnoissa. Hankkeen valmistelussa on tunnistettu, että moni iäkäs jää yhteisöllisen toiminnan ja osallisuuden ulkopuolelle. Jyväskylän ammattikorkeakoulun ja kesäyliopiston kokemusten mukaan opiskelijayhteistyö ja matalan kynnyksen toiminnot tavoittavat myös niitä, jotka eivät muuten hakeudu mukaan.

THL:n mittareiden ja Keski-Suomen hyvinvointikertomuksen mukaan erityisesti yli 75-vuotiaiden osallisuuden kokemus on heikko, ja yksinäisyys on yleistynyt pandemia-ajan jälkeen. Vuonna 2024 jopa 10 % ilmoitti erittäin heikosta osallisuudesta. Maaseutualueilla yksinäisyyden riski ja palvelujen ulkopuolelle jääminen korostuvat. Moni ei tavoita palveluja pitkien välimatkojen, tiedon puutteen tai toimintakyvyn haasteiden vuoksi.

Toimiaika

1.2.2026-31.10.2028

Toimijat

Keski-Suomen hyvinvointialue, Jyväskylän ammattikorkeakoulu, Jyväskylän kansalaisopisto, Jyväskylän kesäyliopisto, keskisuomalaiset kunnat, ikääntyvät, kokemusasiantuntijat, seurakunta, järjestöt

Rahoittaja
Terveyden edistämisen määräraha
Yhteyshenkilön nimi
Lotta Katajapuu-Rutanen
Yhteyshenkilön organisaatio
Keski-Suomen hyvinvointialue
Yhteyshenkilön sähköpostiosoite
lotta.katajapuu-rutanen@hyvaks.fi

Tekijä

Luotu

Luotu

25.3.2026

Viimeksi muokattu

Viimeksi muokattu

10.4.2026
Päämäärä ja päätavoite

Hankkeen päämääränä on vähentää yli 65- vuotiaiden keskisuomalaisten yksinäisyyttä ja turvattomuutta, tukea osallisuutta ja oppimista muodostamalla monitoimijainen verkostorakenne etsivän ja löytävän vanhustyön pohjalta sekä tarjoamalla osallistavaa ja yhteisöllistä toimintaa. Pääasiallinen kohderyhmä on vielä kotona asuvat ikääntyvät, mutta myös ikääntyviä kohtaavat eri toimijat, joiden osaamista etsivän ja löytävän vanhustyön sekä osallistamisen saralla vahvistetaan. 

Tavoiteltavat tulokset, tuotokset ja vaikutukset

Kohtaamisten Keski-Suomi -hankkeessa tavoitellaan monitoimijaisen yhteistyön on lisääntymistä yhteistyölle syntyy selkeä rakenne. Kohderyhmän yhteisöllisyys ja osallisuus lisääntyy, sosiaaliset suhteet vahvistuvat ja ikääntyneiden kokema yksinäisyys ja turvattomuuden tunne vähentyvät. Myös toimijoiden osaaminen on vahvistunut ja toimintamallit ovat juurtuneet ja jäävät elämään hankkeen päätyttyä.

Keski-Suomen etsivän ja löytävän vanhustyön verkostosta ja toimintamalleista tuotetaan kuvaus, josta käy ilmi verkoston rakenne ja toiminta erilaisissa toimintaympäristöissä: Liikkuva maaseutumalli ja yhteisöllisyyttä tukeva kaupunki- ja taajamamalli. Olemassa olevia palveluita ja rakenteita osataan hyödyntää paremmin, jolloin ikääntyneelle vaikutus näkyy selkeämpänä palvelujärjestelmänä. Tunnistaminen, tavoittaminen ja ohjaus paranee. Kunnat ja muut oleelliset toimijat sitoutuvat toimintaan rakenteellisesti. Molempiin malleihin kytkeytyy opiskelijatoiminnan integroiminen ja elinikäisen oppimisen mahdollisuudet.

Korkeakouluopiskelijoiden toteuttama toiminta vahvistaa sukupolvien välistä kohtaamista ja tulevien ammattilaisten osaaminen osallisuudesta ja ennaltaehkäisystä on kasvaa. Opiskelijatoiminta nivoutuu osaksi kuntien hyte-työtä ja kuntien, ikääntyneiden kanssa työskentelevien ja korkeakoulun välinen yhteistyö on tiivistynyt.

Vapaan sivistystyön oppilaitosten näkökulmasta toimijoille kertyy kokemusta uudenlaisesta toimintamallista ja taitoja osallistaa sekä kuunnella iäkkäiden elinikäisen oppimisen tarpeita. Iäkkäiden pystyvyyden kokemus ja luottamus tulevaisuuteen on vahvistuu oppimisen mahdollisuuksien kautta.