Ongelma tai haaste, johon toimintamalli vastaa
Ongelmana oli aluksi osastolla tapahtuneet useat irtisanoutumiset ja henkilöstön runsas vaihtuvuus. Kyseiseen yksikköön oli tehty työhyvinvointikysely, työpaikkaselvitys ja riskiarviointi, joiden tulosten perusteella haluttiin osallistua Vetoa- ja pitoa valmennukseen. Tavoitteena oli selvittää osaston veto- ja pitovoimaan vaikuttavat ongelmat ja lähteä kehittämään yhteisöllisyyttä.
Ongelmina ilmeni ME-hengen puuttuminen, puutteellinen kommunikointi, kiireen tuntu ja negatiivinen ajattelutapa.
Toimintamallin kohderyhmä ja sen tarpeet
Toimintaympäristö on Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueella sijaitseva kirurginen vuodeosasto, jossa on 16 potilaspaikkaa. Soite vastaa alueen sote-palveluista ja pelastustoimesta. Soite järjestää julkiset sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen palvelut kahdeksan kunnan alueella Keski-Pohjanmaalla. Tuotamme laadukasta, yhteiskunnallisesti vaikuttavaa leikkaus- ja konservatiivista hoitoa elektiivisesti ja päivystyksellisesti ortopedisille ja traumatologisille yli 16-vuotiaille potilaille. Tavoitteena on tällä toimintamallilla parantaa henkilöstön kommunikointia ja yhteisöllisyyttä.
Muutos osaston yhteisöllisyydessä haluttiin saada aikaan työyhteisön vuoksi. Tavoitteena lisätä työssä viihtyvyyttä, yhteishenkeä, pitovoimaa ja vähentää mahdollisten poissaolojen määrää. Potilaiden näkökulmasta osaston hyvällä yhteishengellä ja positiivisella ilmapiirillä on vaikutusta myös heidän hoitonsa laatuun.
Kohderyhmänä ovat olleet osaston henkilökunta ja esihenkilöt. Henkilökuntaa on osallistettu vastuuhoitajan nimeämisellä työvuoron suunnitteluhetken vetämiseen. Jokainen on ollut vuorotellen suunnitteluhetken vetäjä, joka on lisännyt motivaatiota muutokseen.
Toimintamallille asetetut tavoitteet
Tavoitteena oli lisätä henkilökunnan keskinäistä kommunikointia, avun tarjoamista ja pyytämistä sekä positiivista ajattelua. Työvuoron alussa pidettävien suunnitteluhetkien tavoitteina oli saada henkilökunta keskustelemaan keskenään ja suunnittelemaan työvuoron kulkua yhdessä, varautumaan mahdolliseen kiireeseen yhdessä ja sen avulla auttamaan toisiaan. Näiden tarkoituksena oli saada kiireen tunne pois ja kokemus siitä, että työ on hallittavissa.
Mittarit ja keinot tavoitteiden toteutumisen seurantaan ja arviointiin
Muutosta on mitattu erilaisilla kyselyillä (avoin, suljettu, numeerinen ja kirjallinen), joista kerätty vastauksia ja tehty yhteenvetoa.
Toimintamallin keskeiset edellytykset
Tätä toimintamallia on juurrutettu osaksi päivittäistä toimintaa osallistamalla henkilöstö. Ensiksi esihenkilöt järjestivät kyseisen suunnitteluhetken, mutta sitä ei koettu toimivaksi. Tämän jälkeen vastuuta alettiin siirtämään koko henkilöstölle, mutta silloinkaan suunnitteluhetkiä ei järjestetty, mikäli esihenkilö ei ollut paikalla varmistamassa toteutusta. Parhaaksi ratkaisuksi koettiin vastuuhoitajien valitseminen, jolloin heidän tehtävänään oli vuorotellen järjestää päivän suunnitteluhetket. Tämä on osallistanut henkilökuntaa mukaan toimintaan. Myös aika ja muutoksesta löydetyt hyödyt ovat osallistaneet henkilökunnan mukaan toimintaan.