Digitaaliset sosiaali- ja terveyspalvelut ovat kehittyneet ja lisääntyneet hurjaa vauhtia hyvinvointialueiden myötä. Tietoa digitaalisista sosiaali-ja terveyspalveluista tarvitaan digiosallisuuden ja digiesteettömyyden lisäämiseksi sekä vahvistamiseksi. Organisaatiolla on velvollisuus huolehtia, että omista palveluista ja mahdollisuuksista viestitään asukkaille.
Kuntakierroksella on pyritty viemään tietoa digitaalisista sote-palveluiden mahdollisuuksista asukkaille sinne, missä he muutenkin kokoontuvat. Kierroksen paikkoina toimivat kylätalot, tapahtumat, kirjastot, kolmannen sektorin yhteisötilat sekä sote-asemat.
Kohderyhmänä toimivat Pirkanmaan hyvinvointialueen asukkaat kaikista ikäryhmistä, 3. sektorin toimijat ja kunnan toimijat.