Kuntouttavan päivätoiminnan palvelutuotteiden käyttöönotto, Länsi-Uudenmaan hva (RRP, P4, I1)
Toimintamallissa on luotu erilaisia päivätoiminnan palveluja vastaamaan erilaisiin asiakastarpeisiin. Uusien asiakkaiden mukaanpääsystä on tehty joustavampaa rajaamalla jaksojen kestoa.
Toimintamallin nimi
Toimintamallissa on luotu erilaisia päivätoiminnan palveluja vastaamaan erilaisiin asiakastarpeisiin. Uusien asiakkaiden mukaanpääsystä on tehty joustavampaa rajaamalla jaksojen kestoa.
Kuntouttava päivätoiminta on ikääntyneille kohdennettua ryhmätoimintaa, jossa vastataan monipuolisesti erilaisiin toimintakyvyn haasteisiin. Ryhmätoiminta on tavoitteellista ja sen tuloksia mitataan. Kyseessä on määräaikainen jakso, jolla varmistetaan palvelun saatavuus laajemmalle joukolle. Palvelun piiriin ohjaudutaan arvioinnin kautta, jolloin asiakkaat ohjautuvat heille sopivimpaan ryhmään.
Kuntouttavaan päivätoimintaan kuuluu kolme palvelutuotetta: Etäpäivätoiminta, kuntouttava osa-päivätoiminta ja kokopäivätoiminta.
Toimintamalli kuvaa ja kertoo, että ikäihmisetkin voivat saavuttaa fyysisellä harjoittelulla hyvin tuloksia, kun liikuntaohjelma on fysioterapeutin tai liikunnanohjaajan tekemä, harjoittelua on riittävän usein ja se on nousujohteista.
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue on Suomen kolmanneksi suurin hyvinvointialue asukasmäärältään. Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella 75-vuotiaiden määrä nousee vuoteen 2034 mennessä 48 % nykyisestä. Tämä tarkoittaa yli 20 000 henkilön lisäystä 75-vuotta täyttäneisiin. Ikääntyneiden toimintakyvyn turvaamiseksi tarvitaan useita erilaisia toimia.
Ikäihmisten määrä kasvaa alueella, mutta päivätoiminta ei ole lakisääteinen palvelu, joten sen budjettia ja itse palvelun tarvetta on tarkasteltava vuosittain. Epäselvyys toiminnan laajuudesta seuraavana vuonna vaikeuttaa pitkäjänteistä suunnittelua.
Lähipäivätoiminta on kallis toimintamuoto (asiakasryhmässä suuri kuljetuksen tarve, tilojen korkeat vuokrat), kun taas etäpäivätoiminta ei sovi kaikille (edellyttää itsenäistä pääsyä palveluun). Myös vieraskielisten ikäihmisten määrä on kasvussa, mutta heille ei toistaiseksi ole mitään päivätoiminnan kaltaista palvelumuotoa.
Tarvitaan jatkuvaa palvelusuunnittelua ja tietoa asiakastarpeista.
Kohderyhmä on kotona asuva iäkäs, jonka kotikuntoisuus on vaarassa etenkin fyysisen toimintakyvyn suhteen tai iäkäs, jolla kotihoidon tuntimäärä uhkaa kasvaa fyysisten toimintakyvyn rajoitteiden seurauksena ja jolla on riittävä kognitio tavoitteelliseen treenaamiseen, sekä motivaatio tehdä niin.
Asiakkaat, kuljetus, riittävä henkilökunta.
- Löytyy riittävästi tähän päivätoimintamuotoon sopivia asiakkaita. Pilotissa osoittautui haastavaksi löytää
kognitioltaan riittävän kuntoisia treenaajia, jotka pystyisivät myös jatkamaan harjoitteita kotona.
Päivätoimintaan ohjautuu nykyään huonompikuntoisempia asiakkaita, kuin ennen. Ei-muistisairaat
käyvät muualla treenaamassa. - Pilotissa kuntouttava, fyysispainotteinen päivätoiminta toteutettiin siten, että päivässä oli kaksi ryhmää: klo 9.00-12.30 ja 12.00-15.30 (lisäksi mahdollinen etä-kerta). Jotta tämä toimisi kunnolla suurimman osan tarvitsema kuljetus pitää saada sujumaan siten, että iltapäivään asiakkaita tuova taksi ottaa aamupäivän asiakkaat kotimatkalle. Päivätoimintapaikan tulee myös olla sellainen, että asiakkaiden ”vaihto” ruokailun aikana sujuu turvallisesti, eli henkilöstöresurssia pitää olla ehkä yksi ylimääräinen ohjaamaan tässä ruokailu-/vaihto -vaiheessa.
- Erittäin mielellään fysioterapeutin asiantuntemus mukana toiminnassa. Pilotissa, jossa Ft oli mukana, saatiin
parhaimmat tulokset.
Tulokset osoittivat, että 2 kertaa / vko lähiharjoittelu ja lisäksi etä-kerta tai muu kotona tapahtuva harjoittelu
saa aikaan kunnon kohoamista ikäihmisillä, eli lähtöhypoteesi osoittautui oikeaksi.
Kuljetus toimi alkukankeuden jälkeen kohtuullisen hyvin. Asiakkaita, jotka eivät tarvitsisi kuljetusta ei löytynyt
merkittävästi.
Asiakasvirta on hiipunut sen verran, että ap-/ip-ryhmiä on lakkautettu ja tilalla on perinteinen, pidempi päivätoimintapäivä, jossa kuitenkin on vaihtelevaa liikuntaa päivän ohjelmassa.