Ongelma tai haaste, johon toimintamalli vastaa
Kehittämistyön pohjana on Ympäristöministeriön Ikääntyneiden asumisen toimenpideohjelma 2020-2022, jonka tavoitteena on kehittää uusia ratkaisuja ikääntyneiden asumisen kysymyksissä.
Toimenpideohjelman tavoitteet ovat:
- Parantaa ikääntyneiden asuinoloja ja edistää asumisvaihtoehtojen tarjontaa
- Tukea sekä ikääntyneiden että kuntien ennakointia ja varautumista asumisasioissa
- Tukea ikäystävällisten asuinympäristöjen kehittämistä
Ikääntyvien määrän lisääntyessä tarvitaan erilaisia toimintamalleja heidän asumisen tukemiseen. Turvallinen, esteetön koti ja asumisympäristö sekä toimivat palveluratkaisut ovat oleellisia ikäihmisten asumisratkaisuissa.
Toimintamallin kohderyhmä ja sen tarpeet
Ikääntyneiden määrä Suomessa nousee tasaisesti tulevien vuosien aikana. Määrän kasvun myötä, myös erilaisia asumisen ratkaisuja tarvitaan.
Nykypäivän ikääntyvät ovat aktiivisia, teknologia on tutumpaa, ja he ovat valmiita käyttämään erilaisia digitaalisia palveluita, joten nämä on hyvä ottaa huomioon myös asumisratkaisuja suunniteltaessa.
Hoitohenkilökunnan saatavuus on nyt ja tulevaisuudessa haastavaa, ja näin syntyy tarve pitää ikääntyvät toimintakuntoisena nykyisessä asumismuodossaan mahdollisimman pitkään erilaisien asumista tukevien ratkaisumallien avulla.
Ikääntyvät myös itse toivovat voivansa asua kotona mahdollisimman pitkään. Asuinympäristöt tulee siis olla ikä- ja muistiystävällisiä väestön ikääntyessä.
Ikääntyvien talon ideologiana on ikäystävällinen ja yhteisöllinen kohtaamispaikka, jossa tuetaan arjessa selviytymistä ja osallisuutta ikä- ja muistiystävällisellä tavalla. Tavoitteena on löytää toimintamalli, jossa erilaisiin asumisen ratkaisuihin voidaan yhdistää iäkkäiden henkilöiden tarpeita ja toiveita vastaavia palveluja sekä muita toimintoja. Oleellista on myös palvelujen saatavuus, saavutettavuus ja teknologian monialainen hyödyntäminen.
Pyrkimyksenä on löytää ratkaisuja kotona asumiseen niillä henkilöillä, joilla palveluntarvetta ei välttämättä vielä ole tai se on vähäinen, mutta tunnistettu ja pienillä toiminnoilla helposti toteutettavissa. Tarkoitus on löytää keinoja pidempään kotona asumiseen iäkkäällä väestöllä tuomalla mukaan digitalisaation mahdollistamia ratkaisuja ja tukipalveluja. Tukipalvelut koostuvat esimerkiksi turvapalveluista ja arjen apuun liittyvistä digitaalisista palveluista.
Siilinjärven kunnan yli 65-vuotiaat asukkaat.
Asiakasymmärrystä on kerrytetty kyselyiden, sekä palvelumuotoilun keinoin. Asumiskyselyllä kartoitettiin ikääntyneiden toiveita ja ajatuksia tulevaisuuden asumiseen liittyen. Palvelumuotoilun avulla selvitettiin mitä ikääntyvät kuntalaiset toivovat yhteisöllisyydeltä ja mitä se heille merkitsee.
Toimintamallille asetetut tavoitteet
- Ikääntyvien talo - Moderni yhteisöllisyyden konsepti
- Kuntalaisten omien tarpeiden ja toiveiden kartoitus
- Järjestöjen ja yksityisten toimijoiden aktivointi ja mahdollisuuksien kartoitus
- Kotiin tuotavien digitaalisten palveluiden kehittäminen
- Kunnan varautuminen ikääntyvään väestöön
Toimintamallin keskeiset edellytykset