Heräämöstä kotiin (HERKO) toimintamalli, Pirkanmaan hyvinvointialue (RRP, P4, I1)

Luotu 11.11.2024
Heräämöstä kotiin (HERKO) toimintamalli, Pirkanmaan hyvinvointialue (RRP, P4, I1)

Tiivistelmä

HERKO-toiminnassa potilaat siirtyvät sujuvasti heräämöstä, leikkaussalista tai toimenpideyksiköstä HERKO-yksikköön ilman viivettä. Potilas kotiutuu HERKO-yksiköstä joko samana päivänä tai viimeistään seuraavana aamuna. 

HERKO-yksikössä potilailla on oma vuodepaikka ja ruokailu tapahtuu yhteisessä ruokailutilassa.

Kohderyhmä

Arviointi

Toimintamallia ei ole vielä arvioitu.

Toimintamallin kuvaus

Ongelma tai haaste, johon toimintamalli vastaa

Kirurgisten vuodeosastojen kuormitusta oli pyritty vähentämään monin eri kehittämiskeinoin, mutta niiden vaikutus ei ollut riittävä ratkaisemaan lisääntyvää kuormitusta. Yhtenä kehittämistoimenpiteenä nousi esille lyhytaikaista leikkauksen jälkeistä seurantaa tarvitsevien potilaiden hoidon sujuvoittaminen ja erillisen hoitopaikan perustaminen Tays Keskussairaalaan.  

Strategisena tavoitteena oli sujuvoittaa toimintaa, purkaa hoitojonoja sekä muodostaa kestävä palvelurakenne leikkauspotilaiden hoitoketjuja uudistamalla. Toisena strategisena tavoitteena oli digitaalisten palveluiden lisääminen laatimalla digipalveluille saavutettavat ohjeet ja kuvaukset sekä vahvistaa henkilöstön digikyvykkyyttä.

 

Toimintamallin kohderyhmä ja sen tarpeet

Toiminnan tarkoituksena on vapauttaa vuodeosastopaikkoja vuodeosastotasoista hoitoa vaativien potilaiden hoitoon.

Potilaat

  • Vuodeosastopaikan vapautuminen vaativampaa ja pidempiaikaista hoitoa vaativille potilaille.
  • Hoidon jatkuvuus ja viestinnän katkokset vähenevät ja tämä osaltaan parantaa potilasturvallisuutta. 
  • TaysPolku-verkkopoliklinikan käyttöönottomahdollisuus, potilaat ohjataan jo hoidon suunnitteluvaiheessa poliklinikalla verkkopoliklinikan käyttöön, jossa on saatavilla kaikki yleiset sairaalaprosessiin liittyvät ohjeet sekä kyseiseen toimenpiteeseen liittyvät ohjeet ja ajanvaraukset. Lisäksi verkkopoliklinikka toimii ketteränä yhteydenottokanavana potilaan ja ammattilaisen välillä.

Ammattilaiset

  • Riittävän ammattitaitoisen ja osaavan henkilökunnan rekrytointi, leikkausosastotyöskentelyssä ei ole tällä hetkellä rekrytointiongelmia ja imagollisesti HERKO-toiminta mieltään heräämötoimintaan. 
  • HERKO-toiminnassa lisäarvoa tuovat toiminnan monialaisuus, nopeat hoitoprosessit, hoidollisesti kevyemmät potilaat ja työnkierron mahdollisuus, jotka mahdollisesti kiinnostaa hoitohenkilökuntaa perinteistä vuodeosastotyötä enemmän. 
  • Monen eri erikoisalan potilaiden hoito laajentaa henkilökunnan osaamista ja mahdollistaa henkilökunnan liikkuvuuden.

Organisaatio

  • Leikkaustoiminnan tehostuminen, kun potilaat siirtyvät sujuvasti leikkaussalista toimenpiteen jälkeen heräämöön ja heräämöstä HERKO-yksikköön, tällöin leikkaussali vapautuu seuraavan potilaan toimenpiteelle ja heräämöpaikka sitä tarvitsevalle potilaalle.
  • Sujuvoittaa leikkaustoiminnan prosessia siten, että potilaat saavat nopeammin seurantapaikan heräämöhoidon jälkeen (vuodeosastolla kuljetusta ja jatkohoitopaikkoja paikkoja odottavat potilaat vievät vuodeosastopaikan usein pitkälle iltapäivään).
  • Sujuvoittaa, yhtenäistää ja keventää nykyistä tiettyjen potilasryhmien toimenpideprosessia. 

Tays Keskussairaalan tiettyjen erikoisalojen HERKO-kriteerit täyttävät potilaat

HERKO-yksikössä hoidettaville potilaille on heti toiminnan alusta asti ollut käytössä asiakaspalautekanava

Toimintamallille asetetut tavoitteet

Vuodeosastopaikkojen vapautuminen vuodeosastohoitoa vaativien potilaiden hoitoon. Tiettyjen potilasryhmien hoitoprosessin keventäminen ja sujuvoittaminen. Leikkausprosessin tehostaminen.

Mittarit ja keinot tavoitteiden toteutumisen seurantaan ja arviointiin

Potilaspalauteet, NPS kysely

Työtyytyväisyys, työtyytyväisyyskysely henkilöstölle

Vuodeosastokapasiteetin vapautuminen, vuodeosastokuormitukset

Heräämön siirtoviiveiden väheneminen, vuororaportointi

HERKO resurssin allokointi, viikottainen suunnittelupalaveri hoidonsuunnittelijoiden ja vastuulääkäreiden kanssa

Toimintamallin keskeiset edellytykset

Aikaa toiminnan suunnitteluun kului neljä kuukautta ja käynnistämiseen kuusi kuukautta (pilottiaika)

Henkilöstön rekrytointi (9 sairaanhoitajaa ja esihenkilötyötä) ja kouluttaminen eri potilasryhmien ja järjestelmien käyttöön

Toimintamallin ydinsisältö

HERKO-toiminnassa potilaat siirtyvät sujuvasti heräämöstä, leikkaussalista tai toimenpideyksiköstä HERKO-yksikköön ilman viivettä. Potilas kotiutuu HERKO-yksiköstä joko samana päivänä tai viimeistään seuraavana aamuna. 

HERKO-yksikössä potilailla on oma vuodepaikka ja ruokailu tapahtuu yhteisessä ruokailutilassa.

Toimintamallin aikaansaama muutos

Asetetut tavoitteet saavutettiin ja osittain myös ylitettiin.

Käyttöönotossa ja levittämisessä huomioitavaa

Toimitamalli on implementoitavissa myös muihin sairaaloihin.

Kohteeseen on jo tehty vierailuja muista sairaaloista.

Taustatiedot

Maantieteellinen alue
Pirkanmaan hyvinvointialue
Kehittäjäorganisaatiot
Pirkanmaan hyvinvointialue
Toimintaympäristö
Tampereen yliopistollinen sairaala (Tays) pehmytkirurgian leikkausyksikkö
Rahoittaja
Muu EU-rahoitus
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM)