Tavoitellut muutokset ja vaikutukset
Väestön terveys- ja hyvinvointitutkimuksen tarkoituksena on valottaa terveys- ja hyvinvointieroja väestöryhmittäin, jotta voimme myös pureutua ilmiöihin ja syihin niiden takana. Sitä kautta kehittämistoimia voidaan paremmin kohdentaa yhdenvertaisuutta edistäviin toimiin sekä kohdentaa palveluja paremmin eri ryhmien tarpeisiin.
Samalla on tunnistettava, että taustatietojen kerääminen ja luokittelu eivät ole arvoneutraaleja, vaan niihin liittyy yhteiskunnallisia ja poliittisia ulottuvuuksia. Tämä asettaa tutkijoille erityisen vastuun huolehtia siitä, että tiedonkeruu ja tulkinta toteutetaan eettisesti, läpinäkyvästi ja eri väestöryhmiä kunnioittavalla tavalla.
Osallistaminen ja yhteiskehittämisen menetelmät ovat keskeistä huomioida koko prosessin ajan – aina kysymyksen kehittämisen ja tiedonkeruun suunnittelusta toteutukseen aina tiedonhallintaan ja tulosten raportointiin. Hyvänä lähtökohtana on maailmanlaajuisesti käytössä oleva vammaisliikkeen periaate: “Ei mitään meistä ilman meitä – eikä meille ilman meitä”.
Tavoitteiden saavuttaminen
Etnisyyttä koskevan kysymyksen kehittämisessä on varmistettava, että:
- eri väestöryhmien näkemykset huomioidaan aidosti
- ryhmillä on mahdollisuus vaikuttaa tiedonkeruun suunnitteluun ja kyselyjen kehittämiseen esimerkiksi kysymyksen muotoiluun, käsitteisiin ja vastausvaihtoehtoihin
-
prosessi on aidosti osallistavaa, läpinäkyvää ja luottamusta rakentavaa
Samalla tulee korostaa, ettei tietoa käytetä yksittäisten henkilöiden arviointiin tai leimaamiseen, että vastaaminen on vapaaehtoista, yksittäisiä vastaajia ei voida tunnistaa tuloksista ja että tietosuoja varmistetaan koko tiedon elinkaaren ajan.