Vilket problem eller vilken utmaning svarar modellen på?
Hankkeen taustalla vaikuttavat kokemukset nuorten heikentyneestä hyvinvoinnista Ylä-Savon SOTE ky:n alueella. Hankkeen hakijalla eli INTRY:llä on pitkäaikainen kokemus nuorten kanssa työskentelystä, ja nuorten haasteet sekä pahoinvointi näkyvät jokapäiväisessä työssä nuorten työpajalla ja erilaisissa hankkeissa. Nuorilla on sitoutumisen hankaluutta, mikä voi johtua päihde- tai mielenterveysongelmista. Alueella on myös nuoria, jotka eivät ole mukana missään palveluissa tai opiskeluissa.
Hankkeen toiminnan tarkoituksena on tarjota korvaavaa tekemistä, kokemuksia ja uusia toimintatapoja esim. päihteistä ja muusta riskikäyttäytymisestä saatujen ”adrenaliiniryöppyjen” tilalle.
Toiminta tarjoaa mahdollisuuden omien rajojen kokeiluun turvallisesti, ilman riskikäyttäytymisen haittavaikutuksia, sekä onnistumisen kokemuksia, mikä vahvistaa itsetuntoa nuoren ylittäessä itsensä. Pidemmän ajan tavoitteena on vähentää päihteidenkäyttöä sekä riskikäyttäytymistä ja vaikuttaa nuorten asenteisiin sekä ylisukupolvisen syrjäytymiskierteen katkaisemiseen.
Vem behöver modellen och varför? Beskriv målgruppen utifrån deras behov.
Osallisuuden kokemuksen vahvistamisen on todettu lisäävän yksilön hyvinvointia. Hankkeen avulla vahvistamme tätä kokemusta pienryhmätoiminnalla.
Hankkeen kohderyhmää ovat 15-29-vuotiaat riskikäyttäytyvät nuoret. Hanketta suunnitellessa on haastateltu alueella toimivia ammattilaisia, kuten nuorisolääkäriä, etsivää nuorisotyötä, kuraattoria, Ankkuri-tiimiä, päihdepsyykkaria sekä sosiaalityön edustajia ja työpajalla työskenteleviä nuoria.
Vilka mål har satts upp för modellen?
Hankkeen avulla pyrimme löytämään mallinettavissa olevia keinoja nuorten hyvinvoinnin ja sitoutumisen edistämiseksi.
Med vilka indikatorer eller metoder följs och utvärderas måluppfyllelsen?
Kuntoutussäätiö toteuttaa vaikuttavuuden arvioinnin Äxöniä-hankkeesta keräämällä palautetta asiakkailta.
Toiminnassa mukana olevat nuoret täyttävät kykyviisarin toiminnan alkaessa ja päättyessä, minkä avulla kartoitamme heidän työ- ja toimintakyvyssä tapahtuneita muutoksia.