Tyypin 2 diabeetikon sekä esidiabeetikon perusterveydenhuollon digihoitopolku, Lapin hva (RRP, P4, I1, I4)
Tyypin 2 diabeetikoilla ja esidiabeetikolla on käytössään digihoitopolku, josta saavat perustietoa diabeteksesta, elintapaohjausta, omahoito-ohjeita, seurantakäyntien ajankohdat, kyselyitä ja päiväkirjoja sekä ei-reaaliaikainen viesti -toiminto.
Toimintamallin nimi
Tyypin 2 diabeetikoilla ja esidiabeetikolla on käytössään digihoitopolku, josta saavat perustietoa diabeteksesta, elintapaohjausta, omahoito-ohjeita, seurantakäyntien ajankohdat, kyselyitä ja päiväkirjoja sekä ei-reaaliaikainen viesti -toiminto.
•Tarkoitettu yhtenäiseen elintapaohjaukseen ja hoitoprosessiin Laphan tyypin 2 diabeetikoille, esidiabeetikoille ja raskausdiabeetikoille synnytyksen jälkeen.
•Tarjoaa tukea terveyden ja hyvinvoinnin edistämiseen sekä tukea omahoitoon.
•Digihoitopolku voi olla elinikäinen.
Lapin hyvinvointialueen perusterveydenhuollon yksiköissä käytettävä Lapha Diabetes digihoitopolku on tarkoitettu yhtenäiseen elintapaohjaukseen ja hoitoprosessiin Laphan tyypin 2 diabeetikoille, esidiabeetikoille ja raskausdiabeetikoille synnytyksen jälkeen.
Digihoitopolulta asiakas saa elintapaohjausta. Sen avulla ohjataan asiakasta omien oireiden arviointiin, oireita koskevan tiedonsaantiin, ohjeistukseen ja kommunikointiin sairauteen liittyvissä asioissa.
Pilottikunnat Kemijärvi, Inari, Sodankylä. Laajennus koko Lapin hva:n yksiköihin v. 2025 aikana.
Lapin hyvinvointialueella hoidossa ja seurannassa olevat aikuiset tyypin 2 diabeetikot, esidiabeetikot ja raskausdiabeetikot synnytyksen jälkeen.
Palvelu avataan kaikille tyypin 2 diabetes diagnoosin saaneille sekä henkilöille, joilla on todettu esidiabetes. Raskausdiabeetikoille palvelu avataan synnytyksen jälkeen.
Palvelun käyttö edellyttää hoitosuhdetta Laphan terveydenhuollon yksikössä.
Diabetes digihoitopolun prosessikuvaus liitteenä.
•Yhtenäinen ja tasalaatuinen elintapaohjaus asiakkaille ->saatavuus, saavutettavuus, tasa-arvo, hyte-kerroin
•Hoidon jatkuvuus paranee, kun tuttu ammattilainen vastaa -> asiakkaat tyytyväisiä, kun menee viesti “omalle hoitajalle”
•Soittojen vähenemistä asiakkailta ammattilaisille -> yhteydenottojen siirtyminen polun viesteihin, mahdollistaa vapaamman ja tehokkaamman ajankäytön sekä asiakkaille (takaisinsoiton odottaminen) että ammattilaiselle
•Yhteydenottojen väheneminen yleisesti -> asiakkailla tietoa saatavilla polun kautta
•Ammattilaiset kokevat polun helpottavan työtä, erityisesti konsultaatioiden ja kontrollien osalta -> kalenterin kautta automaattiset muistutukset määräaikaiskontrolleista
•Asiakkaan omahoidon ja seurantojen toteutumisen tukeminen -> vastuu omasta terveydestään ja sairauden hoidosta
•Asiakkaat kokeneet hyväksi, sovellus helppokäyttöinen, tietosisältö ymmärrettävää ja kattava.
•Lähivastaanottoajat voidaan kohdentaa eniten apua tarvitseville
•Esidiabeetikoiden parempi ohjaus ja seuranta -> pitkitetään mahdollista dm2 sairastumista, hyte –kerroin
Kansikuva