Ongelma tai haaste, johon toimintamalli vastaa
Tarve ja idea tilaisuuksien järjestämiseen nousi esille, kun itsetuhoista taustaa omaavaa kokemusasiantuntijaa ei löytynyt puhumaan koulutukseen. Mielenterveys- ja päihdeongelmista puhuminen stigman vähentämiseksi koetaan tärkeänä kokemusasiantuntijoiden keskuudessa, mutta kynnys lähteä kertomaan omaa tarinaa ison joukon eteen on korkea ja vaatii paljon rohkeutta kokemusasiantuntijalta.
Kokemusasiantuntijoille ja ammattilaisille suunnattujen, jaettuun asiantuntijuuteen perustuvien iltapäivätilaisuuksien teemana oli mielenterveys- ja päihdehäiriöihin liittyvä häpeän kokemus ja sen vähentäminen. Tilaisuuksia järjestettiin kolme ja niiden teemat olivat häpeän käsitteleminen, stigman vähentäminen sekä rohkeus puhua/ottaa puheeksi.
Tavoitteena oli, että yhteiskehittämisen avulla ymmärrys ammattilaisten ja kokemusasiantuntijoiden kesken lisääntyisi sekä kokemustieto ja ammatillinen tieto yhdistyisivät, jolloin kokemusasiantuntijat ja ammattilaiset oppisivat toinen toiseltaan ja saisivat uusia työkaluja yhteistyöhön.
Tilaisuuksien tarkoituksena ei ollut koulutus/luennointi, vaan osallistujien osallistaminen vastavuoroiseen ja ajatuksia herättävään keskusteluun pienryhmätyöskentelyn avulla.
Toimintamallin kohderyhmä ja sen tarpeet
Yksi Kansallisen mielenterveysstrategian 2020-2030 painopisteistä on "Mielenterveysoikeudet", mikä pitää sisällään mm. hyväksytyksi tulemisen ja syrjimättömyyden sekä oikeuden vaikuttaa kansalaisena, päätöksenteon osapuolena, vertaistoimijana ja kokemusasiantuntijana. Jotta mielenterveysoikeuksien toteutuminen saavutetaan, on tehtävä työtä ennakkoluulojen, virheellisten käsitysten ja vastakkainasettelun voittamiseksi.
Iltapäivätilaisuuksien suunnittelutyöryhmässä hyödynnettiin asiakasosallisuutta ja alusta alkaen mukana oli mielenterveys- ja päihdetaustaisia kokemusasiantuntijoita sekä heidän kanssaan työskenteleviä ammattilaisia. Suunnittelutyöryhmäläiset myös osallistuivat tilaisuuksiin, toimien niiden alustajina sekä fasilitaattoreina pienryhmätyöskentelyssä.
Yhteiskehittämällä saadaan oikein kohdennettuja ja aidosti tarpeisiin vastaavia toimintoja. Samalla lisätään asiakkaiden ja ammattilaisten välistä kohtaamista, ymmärrystä, tietotaitoa ja yhteistyötä sekä ammattilaisten ymmärrystä siitä, mitä asiakkaat todella tarvitsevat. Lisäksi asiakkaiden osallisuuden kokemus ja sitoutuminen toimintoihin lisääntyvät.
Tilaisuuksia markkinoitiin mielenterveys- ja päihdetaustaisille kokemusasiantuntijoille sekä heidän kanssaan työskenteleville ammattilaisille, koska häpeän käsitteleminen, stigman vähentäminen sekä rohkeus puhua/ottaa puheeksi vaikealta tuntuvia asioita on erityisesti heille arkipäivää.
Toimintamallin keskeiset edellytykset
Tilaisuuksien suunnittelu- ja toteutustyöryhmään valitaan yhteiskehittämisestä ja yhteistyöstä kiinnostuneita, aktiivisia kokemusasiantuntijoita ja ammattilaisia. Sillä varmistetaan, että tilaisuuksia on jatkossakin järjestämässä innokas ja asiaan sitoutunut joukko. Työryhmäläisiä kannattaa kysyä yli kuntarajojen/oman yhteistyöverkoston ulkopuolelta, jotta syntyy uutta ja laajempaa verkostoitumista sekä yhteistyötä.
Kokemusasiantuntijoiden ja ammattilaisten jaettu asiantuntijuus -iltapäivätilaisuuksien myötä toisensa löytäneiden, satakuntalaisten mielenterveys- ja päihdetaustaisten kokemusasiantuntijoiden ja heidän kanssaan työskentelevien ammattilaisten yhteistyö yli kuntarajojen tulee jatkumaan ja seuraavaa yhteistä tapaamista ollaan järjestämässä lähitulevaisuuteen.
Tilaisuuksien tarkoitus ja tavoitteet, kesto ja sisältö sekä työryhmäläisten roolit kannattaa keskustella ja sopia yhdessä, jotta toteutus on mahdollisimman sujuvaa ja selkeää kaikille. Vastuun jakaminen tasapuolisesti työryhmäläisten kesken varmistaa sen, että jokaisella on oma roolinsa ja paikkansa, eikä kukaan koe jäävänsä ulkopuoliseksi tai olevansa ylityöllistetty. Rooleja on hyvä myös aika ajoin vaihtaa, tasapuolisuuden ja vaihtelun vuoksi.
Kannattaa pohtia, järjestääkö tilaisuuden livenä vai etänä. Usein ammattilaisten työ on niin hektistä, etteivät he pysty irrottautumaan muutaman tunnin tilaisuuteen, jolloin vaihtoehtona voi olla esimerkiksi 45-60 minuutin webinaari. Toisaalta kasvokkain tapahtuva kohtaaminen ja keskustelu voi olla hedelmällisempää, ja järjestettyjen iltapäivätilaisuuksien kolmen tunnin kesto ei tuntunut ollenkaan liian pitkältä antoisan keskustelun johdosta.
Tilaisuuksien markkinointiin ja viestintään kannattaa panostaa ja tehdä sitä mahdollisimman aktiivisesti ja laajasti, jotta osallistujia saadaan monesta eri ammattiryhmästä ja useasta eri toimintayksiköstä. Näiden tilaisuuksien kutsua jaettiin laajasti niin julkisiin kuin yksityisiin mielenterveys- ja päihdepalveluihin, erikoissairaanhoitoon, järjestöihin ja seurakuntiin. Oppilaitoksiin kutsua ei jaettu, koska pienryhmätyöskentelyssä haluttiin saada kokemuksellista keskustelua aikaiseksi. Toisaalta alan opiskelijat voivat tuoda keskusteluun uusia ja raikkaitakin näkökulmia.