Ongelma tai haaste, johon toimintamalli vastaa
Kokeilun alkaessa Päijät-Hämeen hyvinvointialueella ei ollut yhtenäistä raskaudenehkäisyneuvonnan mallia. Raskaudenehkäisyneuvontaa toteutettiin vaihtelevasti eri malleilla kunnasta ja palveluntarjoajasta riippuen. Myös palvelujen saatavuudessa sekä saavutettavuudessa on alueellisia eroja.
Päijät-Hämeessä maksutonta ehkäisyä ei ollut kokeilun alkaessa laajalti tarjolla.
Toimintamallin kohderyhmä ja sen tarpeet
Pääministeri Sanna Marinin hallitusohjelmassa (10.12.2019) todettiin, että valtakunnallinen kokeilu maksuttomasta ehkäisystä alle 25-vuotiaille toteutetaan alueilla, joissa nuorten maksuton ehkäisy ei ole vielä käytössä tai joissa maksuttoman ehkäisyn toteuttamisessa on haasteita.
Kokeilu toteutettiin osana Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskus -ohjelmaa, jolloin alueilla oli mahdollisuus kehittää ja yhtenäistää nuorille suunnattuja seksuaaliterveyspalveluja. Tulevaisuuden sote-keskus -hanke on osa valtakunnallista sote-uudistusta.
Toimintaympäristönä oli Päijät-Hämeen hyvinvointialueen koulu- ja opiskeluterveydenhuolto, äitiys- ja ehkäisyneuvolat sekä sovitut sote-keskukset.
Asiakas: Tarve raskauden ehkäisyyn ja maksuttomiin ehkäisyvalmisteisiin. Tarve saada tasalaatuisia ja tasapuolisesti saavutettavissa olevia seksuaaliterveyspalveluja ja seksuaaliterveyteen liittyvää kattavaa neuvontaa.
Ammattilainen: Tarve yhtenäiselle ehkäisypalvelujen toimintamallille ja ohjeille. Tarve osallistua oman työnsä kehittämiseen yhdessä hyvinvointialueen muiden ehkäisyneuvonnan ammattilaisten kanssa.
Organisaatio: Tarve tarjota asiakkaille tasalaatuisia ja yhdenvertaisesti saavutettavissa olevia ehkäisyneuvonnan ja seksuaaliterveyden palveluja. Tarve yhdenmukaista ammattilaisten ohjeistuksia ja prosesseja.
Yhteiskunta: Tarve ehkäistä ei-toivottuja raskauksia ja seksitautitartuntoja mahdollisimman tehokkaasti ja siten vähentää sosiaali- ja terveyspalvelujen kustannuksia ja vähentää inhimillistä kärsimystä.
Asiakas on Päijät-Hämeessä oikeutettu maksuttomaan ehkäisyyn, kun hän on
- alle 25-vuotias
- asuu tai opiskelee Päijät-Hämeessä ja
- hänellä on tarve raskauden ehkäisyyn.
Lisäksi kondomeja ja suuseksisuojia sekä seksuaaliterveyteen liittyvää neuvontaa on tarjolla seksitautien ehkäisyyn kaikille sukupuolille riippumatta raskaudenehkäisyn tarpeesta.
Asiakasymmärrystä kerrytetään kokeilun aikana laaditun asiakasosallisuussuunnitelman mukaisesti, etenkin asiakasosallisuuskoordinaattorin ja kehittäjäasiakkaan avulla.
Toimintamallille asetetut tavoitteet
Kokeilun tavoitteena oli:
- parantaa nuorten seksuaali- ja lisääntymisterveyttä
- vähentää ei-toivottuja raskauksia ja raskaudenkeskeytyksiä sekä
- tätä kautta edistää nuorten hyvinvointia ja terveyttä ja vähentää inhimillistä kärsimystä
- lisätä ammattilaisten osaamista
- yhtenäistää raskauden ehkäisyasiakkaiden sekä raskaudenkeskeytysasiakkaiden hoitokäytäntöjä
- luoda yhtenäinen kirjaamis- ja tilastointikäytäntö palvelujen seurannan mahdollistamiseksi.
Mittarit ja keinot tavoitteiden toteutumisen seurantaan ja arviointiin
- valmisteisiin kuluvat kustannukset
- palvelujen käyttö: vastaanottokäynnit, puhelut, konsultaatiot, eriteltyinä hoitajien ja lääkäreiden osuus
- asiakaskokemuskyselyt keväällä 2023 ja syksyllä 2023
Toimintamallin keskeiset edellytykset
- Kokeilun seurannasta ja koordinoinnista vastasi projektitiimi.
- Ehkäisyneuvontaa tuottavien yksiköiden esihenkilöt mahdollistivat alaistensa osallistumisen koulutuksiin ja kokeiluun liittyvän tiedon saamisen sekä käytännön työhön liittyvistä seikat.
- Projektitiimin työtä ohjasi nimetty ohjausryhmä.
- Ehkäisyneuvonnan ammattilaisille luotiin alueellinen verkosto, jota koordinoi projektitiimi. Verkosto toimii pääsääntöisesti Teamsissa.
- Projektitiimi teki tiivistä yhteistyötä alueen toimijoiden sekä ehkäisyneuvontaa tuottavien yksiköiden esihenkilöiden kanssa. Yhteistyötä tehtiin myös valtakunnallisen kehittäjäverkoston kanssa.
- Käyttöönotto edellytti tiivistä yhteistyötä myös sairaala-apteekin kanssa. Valmisteet tilattiin jakelupisteisiin sairaala-apteekista.