Tavoiteltavat tulokset:
1.Yhdistys pyrkii vakiinnuttamaan toimintansa Kainuun alueella ja toimii puolueettomana sekä aatteellisena toimijana ikääntyvien digiosaamisen edistäjänä. Tavoitteena on saada yhdistykselle vuosittain 20 uutta jäsentä.
2.Lisätään ikääntyvän toimintakykyä ja hyvinvointia järjestämällä digiosaamista kehittävää koulutusta sekä tarjoamalla digiosaamista edistävän tukiverkoston. Tukiverkoston mittarina ovat vertaistukihenkilöt ja tavoitteena on saada vuosittain viisi uutta vertaistukihenkilöä.
3.Tavoitteena on tuoda ikääntyville sähköiset palvelut tutuiksi ja luoda positiivinen asenne tällaisia palveluita kohtaan. Edistetään moninaisuusosaamista mm. tuomalla ikääntyville tietoa sähköisien palvelujen käyttämisestä ja muuttamalla ne positiivisen ajattelun avulla arjen voimavaroiksi.
4. Tavoitteena on luoda ikääntyville kyky suoriutua itsenäisesti omassa arjessaan tietoteknisten laitteiden kanssa. Vahvistetaan yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa sekä ikääntyvien osallisuutta mm. kouluttamalla itsenäiseen toimintaan tietoteknisten laitteiden käytössä sekä edistämällä digiosaamista.
5. Lisätään ikääntyvien tietoturvallisuutta ja oman elämän hallintaa antamalla edellytyksiä toimia turvallisesti tietoyhteiskunnassa. Tavoitteena on kouluttaa ikääntyville perustietoja tietoturvallisuudesta ja lisätä heidän tietämystään tietoturvasta ja tietosuojaan liittyvistä riskeistä.
6. Laadullisen tavoitteen mukaan toimintaan osallistunut henkilö ymmärtää tietoturvallisuuden merkityksen digitaalisessa toimintaympäristössä ja hän kykenee käyttämään itsenäisesti omalla laitteellaan: verkkopankkia, sähköpostia, somea ja erilaisia valtionhallinnon- sekä muita sähköisiä palveluita.
7. Määrälliseksi tavoitteeksi on asetettu 15 vertaistukikoulutusta per vuosi. Kohderyhmän digiosaamisen lähtökohdat huomioiden yhteen vertaistukikoulutukseen otetaan 15 osallistujaa, jolloin vertaistukikoulutuksilla tavoitetaan vuosittain 225 henkilöä.
Tavoiteltavat tuotokset:
Yhdistystoiminnan vakiinnuttaminen alueellisena tuotoksena on saada yhdistykselle jäsentä.
Sähköiset palvelut positiivinen asia -tuotos on tuoda ikääntyville sähköiset palvelut tutuiksi ja luoda positiivinen asenne tällaisia palveluita kohtaan.
Yhdenvertaisuus, tasa-arvoisuus ja osallisuus palvelujen käyttäjänä -tuotos. Vahvistetaan yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa sekä ikääntyvien osallisuutta mm. kouluttamalla itsenäiseen toimintaan tietoteknisten laitteiden käytössä sekä edistämällä digiosaamista.
Tietoturvallisuus ja tietosuoja-asiat tutuksi -tuotos. Lisätään ikääntyvien tietoturvallisuutta ja oman elämän hallintaa antamalla edellytyksiä toimia turvallisesti tietoyhteiskunnassa. Tavoitteena on kouluttaa ikääntyville perustietoja tietoturvallisuudesta ja lisätä heidän tietämystään tietoturvasta ja tietosuojaan liittyvistä riskeistä.
Erilaisiin toimintaympäristöihin tutustuminen - tuotos. Laadullisen tavoitteen mukaan toimintaan osallistunut henkilö ymmärtää tietoturvallisuuden merkityksen digitaalisessa toimintaympäristössä ja hän kykenee käyttämään itsenäisesti omalla laitteellaan: verkkopankkia, sähköpostia, somea ja erilaisia valtionhallinnon- sekä muita sähköisiä palveluita.
Vertaistukitoiminta koulutuksilla -tuotos. Vertaistukihenkilöitä koulutetaan sopivissa paikoissa Kainuun alueella. Koulutusryhmän koko suunnitellaan osallistujan lähtökohdat huomioiden. Koulutuksissa on isoryhmäkoulutusta ja pienryhmäkoulutusta. Osallistujia isossa ryhmässä noin 10 - 15 henkilöä ja pienryhmässä 1 - 3 henkilöä.
Tavoiteltavat vaikutukset:
Kainuun Tietokoneyhdistys on Kainuun alueella ja toimii puolueettomana sekä aatteellisena toimijana ikääntyvien digiosaamisen edistäjänä.
Kainuun Tietokoneyhdistys lisää ikääntyvän toimintakykyä ja hyvinvointia järjestämällä digiosaamista kehittävää koulutusta sekä tarjoamalla digiosaamista edistävän tukiverkoston vertaistukitoimijoista.
Koulutuksilla on tavoiteltavan vaikutuksena tuoda ikääntyville sähköiset palvelut tutuiksi ja luoda positiivinen asenne tällaisia palveluita kohtaan. Edistetään moninaisuusosaamista mm. tuomalla ikääntyville tietoa sähköisien palvelujen käyttämisestä ja muuttamalla ne positiivisen ajattelun avulla arjen voimavaroiksi.
Tavoiteltavan vaikutuksena on luoda ikääntyville kyky suoriutua itsenäisesti omassa arjessaan tietoteknisten laitteiden kanssa. Vahvistaa yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa sekä ikääntyvien osallisuutta mm. kouluttamalla itsenäiseen toimintaan tietoteknisten laitteiden käytössä sekä edistämällä digiosaamista. Lisätä ikääntyvien tietoturvallisuutta ja oman elämän hallintaa antamalla edellytyksiä toimia turvallisesti tietoyhteiskunnassa sekä kouluttaa ikääntyville perustietoja tietoturvallisuudesta ja lisätä heidän tietämystään tietoturvasta ja tietosuojaan liittyvistä riskeistä.
Laadullisen tavoiteltava vaikutuksena mukaan toimintaan osallistunut henkilö ymmärtää tietoturvallisuuden merkityksen digitaalisessa toimintaympäristössä ja hän kykenee käyttämään itsenäisesti omalla laitteellaan: verkkopankkia, sähköpostia, somea ja erilaisia valtionhallinnon- sekä muita sähköisiä palveluita.