Rakenteellisen sosiaalityön kehittäminen on osa Satakunnan Tulevaisuuden sote-keskus -hankkeen kehittämistyötä. Satakunnassa rakenteellisen sosiaalityön kehittämisestä on aiemmin vastannut pitkälti kokonaan Sosiaalialan osaamiskeskus Pikassos, ja aihe on ollut kunnissa melko tuntematon.
Tiivistelmä
Toimintamallissa on kyse rakenteellisen sosiaalityön esiin tuomisesta ja tekemisestä. Viikko tuo eri kohderyhmille tutuksi sosiaalityötä ja sosiaalisia ilmiöitä.
Arviointi
Toimintamallia ei ole vielä arvioitu.
Toimintamallin kuvaus
Rakenteellinen sosiaalityö on ollut mainittu Sosiaalihuoltolaissa vuodesta 2015. Se on kuitenkin jäänyt muiden uudistusten alle, eikä se ole saanut tarvitsemaansa huomiota tai kehittämispanosta ennen kuin vasta aivan lähiaikoina. Rakenteellisen sosiaalityön momentum on nyt, kuten Aila-Leena Matthies on todennut.
Koska tietoisuuden lisääminen rakenteellisesta sosiaalityöstä, käsitteen merkityksestä sekä käytännön keinoista on olennaista, suunniteltiin ja toteutettiin Satakunnassa rakenteellisen sosiaalityön viikko syyskuussa 2022.
Itsessään viikko on keino tehdä rakenteellista sosiaalityötä sillä se tuo esiin mm. alueella tehtävää sosiaalityötä, järjestöjen toimintaa, sosiaalipalveluiden tai järjestöjen asiakkaiden ääntä. Viikko oli suunnattu sote-alan ammattilaisille, sosiaalialan muille toimijoille, järjestöille, asiakkaille sekä suurelle yleisölle eli maakunnan asukkaille.
Yksi viikon tärkeä tehtävä on tuoda esiin sekä nk. suuren yleisön eli kaikkien maakunnan asukkaiden ajatuksia "SO":sta että sosiaalipalveluiden asiakkaiden kehittämisideoita ja todellisuutta. Asukkaiden ja asiakkaiden osallisuus toteutuu helpoiten, kun viikkoon osallistuvat heidän arkeaan lähellä olevat toimijat, kuten palveluyksiköt tai järjestöt.
- Viikkon osallistuvien tahojen / toimijoiden määrä
- Viikon aikana tehtyjen sosiaalisten raporttien lukumäärä
- Viikon sisältöön liittyvät osumat mediassa
Viikko vaatii järjestäjän - tämä onkin varmasti sen suurin haaste.
Toimintamallissa on kyse rakenteellisen sosiaalityön esiin tuomisesta ja tekemisestä. Viikko tuo eri kohderyhmille tutuksi sosiaalityötä ja sosiaalisia ilmiöitä.
Viikko on saanut paljon kiitosta valtakunnallisesti sekä paikallisesti.
Viikkoon osallistuvien määriä tulisi seurata.
Ei tehdä asioista liian vaikeita. Viikko on helpohko laittaa matalallakin kynnyksellä pystyyn, maksuttomasti tai pienellä budjetilla. Yhteistyössä on voimaa!