Lähtötilanne ja strategiset liittymäkohdat
•Hankkeen tarkoituksena on kehittää lasten, nuorten ja perheiden palveluihin kiinnittyviä monitoimijaisia toimintakulttuureja sekä niissä tuotettavia palveluja asiakaslähtöisemmäksi.
•Hankkeessa sujuvoitetaan moniammatillista yhteistyötä sosiaali-, terveys-, kasvatus- ja opetusalojen (SOTEKO) ammattilaisten välillä, lisätään dialogisuutta ja dialogista vuorovaikutusta yhteistyö- ja asiakaspalvelutilanteissa sekä tuetaan yhteistä oppimista.
•Hankkeessa uudistetaan samalla SOTEKO-alojen veto- ja pitovoimaa sekä tuetaan niin yksittäisen työntekijän kuin työyhteisönkin työssäjaksamista ja -viihtymistä.
Päämäärä ja päätavoite
•Yhteiskehitetään dialogisuutta ja digitaalisuutta hyödyntävä monitoimijaisen yhteistyön toimintamalli (DIDI-konsepti) sekä sen käytänteet
−LANUPE-palveluiden asiakaslähtöisyys
−Dialogisuus moniammatillisessa ja monialaisessa yhteistyössä ja asiakastyössä
−Monitoimijaisen yhteistyön vahvistaminen
−Dialogisuuden ja digitaitojen kehittymisen esteiden systemaattinen tunnistaminen
−Työhyvinvoinnin ja työn hallinnan tunteen tukeminen
−SOTEKO-alojen veto- ja pitovoiman lisääminen
Tavoiteltavat tulokset, tuotokset ja vaikutukset
- Yhteiskehitetään valtakunnallisesti digitaalinen verkkoalusta ammattialisten käyttöön
- Sujuvoitetaan moniammatillista yhteistyötä SOTEKO-ammattilaisten välillä
- Lisätään dialogista vuorovaikutusta yhteistyö- ja asiakaspalvelutilanteissa ja tuetaan yhteistä oppimista