Hangossa lastensuojelun ja perhesosiaalityön työntekijät olivat ennen hankkeen alkamista kaikki saaneet systeemisen toimintatavan peruskoulutuksen. Tiimi oli aloittanut systeemisen työotteen käyttöönoton siten, että olivat palkanneet perheterapeutin osaksi systeemistä viikkotiimiä 2 x kuukaudessa. Työntekijät olivat tuoneet asiakastapauksia tiimiin tarkasteltavaksi ns. harjoitusmielessä.
Hankkeen aikana tavoitteena oli lisätä monialaista yhteistyötä asiakastapausten käsittelyssä siten, että sekä yhteistyötahot että asiakkaat kutsutaan mukaan systeemiseen viikkotiimiin.
Hanketyöntekijän tiivis tuki ja työnohjauksellinen ote osana systeemisen toimintamallin juurruttamista monialaiseksi yhteistyöksi Hangossa on ollut osa laajaa valtakunnallista kehittämistyötä, jossa tavoitteena on ollut yhdenmukaistaa ja juurruttaa systeemistä toimintamallia osaksi lastensuojelun monialaista yhteistyötä jossa asiakkaan osallisuus vahvistuu.
Vaikka pilotoinnin tarkoitus oli ensisijaisesti tarkastella ruotsinkielisten palveluketjujen sujuvuutta kaksikielisellä alueella, kielisyyden merkitys ei näyttäytynyt Hangossa haasteena. Hangon toimintakulttuuriin kuuluu sujuva kaksikielisyys kaikissa lapsiperhepalveluissa. Asiakkaalla on aina mahdollisuus puhua omaa äidinkieltään ja pääosin he saavat palvelua omalla äidinkielellään, vähintään niin, että joku perheen työntekijöistä puhuu perheen kieltä.