Miten aloittaa väitöskirjatutkimus - Infoiltapäivä tutkimuksesta kiinnostuneille
Miten aloittaa väitöskirjatutkimus - Infoiltapäivä tutkimuksesta kiinnostuneille
Infoiltapäivä väitöskirjaprosessista kiinnostuneille ja sitä suunnitteleville ammattilaisille Pohteelta ja Yliopistolta.
Toimintamallin nimi
Infoiltapäivä väitöskirjaprosessista kiinnostuneille ja sitä suunnitteleville ammattilaisille Pohteelta ja Yliopistolta.
Koulutusiltapäivän tarkoitus oli esitellä, millaista tutkimusta Oys Psykiatrialla tehdään sekä esitellä tutkimuksentekoprosessia käytännössä. Koulutusiltapäivä sisälsi Oys Psykiatrian tutkimusaiheiden esittelyn, lyhyen alustuksen siitä, mitä väitöskirjaprosessi vaatii sekä vastaväitelleen puheenvuoron.
Koulutusiltapäivä järjestettiin tilaisuudeksi tutustua tutkimuksen tekemiseen Oys Psykiatrialla ja verkostoitua ammattilaisten kanssa.
Tutkimuksen suunnittelun ja toteutuksen tukemiseksi voidaan järjestää koulutusta, joka tukee ammattilaisia tutkimuksen teon eri vaiheissa, mahdollistaa tuen saamisen kokeneilta tutkijoilta ja tarjoaa foorumin verkostoitumiselle.
Kohderyhmänä ovat kaikki väitöskirjatutkijat, syväritutkijat, muut tutkijat, tutkimuksen aloittamista pohtivat ja tutkimuksesta kiinnostuneet Pohteelta ja Yliopistolta.
Koulutuksen sisällöt on suunniteltu joustaviksi, jotta vapaalle keskustelulle jää aikaa. Tämä on mahdollistanut sellaisiin asioihin syventymisen, joista osallistujat ovat tarvinneet lisätietoa.
Infotilaisuudessa huomattin verkostoitumisen tärkeys tutkimusta tehtäessä, ja tämän seurauksena perustettiin yhteinen teams-kanava tutkimusta tekeville ja siitä kiinnostuneille.
Kansikuva